5 důvodů proč do domácích prací zapojit i syny

Máte doma rozdělené práce na mužské a ženské? A váš syn ani neví, kde je schovaný vysavač? Děláte chybu.

Samozřejmě, že kluci zvládají některé činnosti od přírody lépe než holčičky (a naopak), což je ve výchově přirozeně potřeba zohledňovat a respektovat. Nicméně asi nikdo již v současnosti nečeká, že místo žen a dívek je výhradně za plotnou, ideálně s dítětem u prsu a dalším v břiše, a místo muže kdesi v lese či na poli se sekyrou či pluhem v ruce.

Doba změnila mnoho věcí a znatelně zamíchala s rolemi muže i ženy v rodině i společnosti, na což bychom měli brát ve výchově ohled a své syny přirozeně připravovat na reálný život.

Rodina a vy | Jak na to

Rady pro domácnost, které oceníte

Samozřejmě není potřeba, aby kluci uměli svíčkovou a karlovarský knedlík, během půl hodiny zvládli vyžehlit hromadu košil a zručně zacházeli s jehlou a nití apod. Nicméně budou-li si umět v kuchyni alespoň trochu poradit, hravě zvládnout zapnout pračku, vytřít podlahy, pověsit prádlo a třeba i vyžehlit kalhoty a složit triko, jistě jim to v životě přinese víc benefitů, než když budou od partnerky očekávat, že jim po „dřině v kanceláři“ prádlo přistane ve skříni, jídlo na talíři a chlazené pivo v lednici.

5 praktických důvodů, proč zapojovat syny do domácích prací

  • Kluk, který si umí uvařit, vyžehlit, zapnout pračku, složit tričko, umýt okno apod., je bezesporu mnohem více připravený na současný reálný život. Navíc s velkou pravděpodobností nebude mít tendenci hledat v partnerce maminku a chůvu.
  • „Co se v mládí naučí, ve stáří jakoby našel,“ což lze v tomto případě ještě poněkud upřesnit ve smyslu; co se nenaučí jako malí kluci, těžko se naučí jako dospívající. Protože tehdy se u kluků plně rozvíjí tzv. „kuchyňská slepota“ a další „poruchy“ vnímaní nepořádku. Proto si neříkejte: „Na to je ještě malý!“.
  • Tím, že zvládne věci, které zvládáte vy (pochopitelně úměrně věku), budujete jeho sebevědomí. „Nejlepším zdrojem sebevědomí je schopnost dělat užitečné věci!“ tvrdí klinický psycholog a rodinný terapeut Steve Biddulph.
  • Synovi, který si umí hravě, a beze studu poradit s některými tzv. ženskými pracemi, dáte do rukou esa mající přímo magické účinky na mladé dámy.
  • A pozor – synek, jemuž budete neúnavě a obětavě poskytovat full servis s vámi jistě oslaví i své 30té, možná dokonce 40té narozeniny. To opravdu chcete?
Rodina a vy | Jak na to

Vyčistěte si domácnost octem, solí a citronem

Nečekaný efekt společné práce: Komunikace, důvěra, vztah

Pokud bude váš syn či synové od malička zvyklí, že pomoc při pracích v domácnosti je naprosto normální a přirozená, a často s nimi budete bok po boku například umývat nádobí, okna nebo třeba zametat chodbu v domě, přinese vám to oběma ještě jeden nečekaný bonus!

Budete spolu při práci naprosto přirozeně komunikovat, a to nejen v předškolním věku, ale i v pubertě. Tehdy bývá každý rodič vděčný za každou chvíli, kdy je s ním jeho potomek ochoten v poklidu mluvit, otevřít se a třeba se i svěřit. „…muži si raději povídají bok po boku, než tváří v tvář. Rádi se při tom zabývají nějakou praktickou činností, která při rozhovoru s někým, kdo pracuje vedle nich, poutá jejich pozornost a poskytuje jim čas k nalezení správných slov; navíc se tak vyhnou nepříjemnému pohledu z očí do očí, v němž si naopak libují ženy.“ tvrdí Biddulph.

„Chcete-li se se synem sblížit a pomoci mu, aby se vám svěřil se svými trampotami a podělil o své radosti, musíte spolu něco dělat.“ radí rodičům chlapců Biddulp. Což je možná tvrzení, které bychom v souvislostech se zapojováním kluků domácích prací asi neočekávali, ale možná nám bude v mnoha situacích velmi užitečným pomocníkem.

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Vaše otevřenost a dobrosrdečnost vedou k tomu, že snadno s ostatními uzavíráte kompromisy a ústupky z jejich strany jsou dosaženy…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci