Maminka.czPohyb

5 nápadů na domácí tělocvičnu pro děti, které nemohou do školy a na kroužky

wall 16.  11.  2020
Prvotní nadšení z nechození do školy už u dětí dávno vyprchalo a vystřídalo jej tesknění po kamarádech, kroužcích a všem, na co byly zvyklé. Proti frustracím a nudě pomáhá pevný denní řád a co nejvíce pohybu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Hecněte se a vybudujte dětem domácí tělocvičnu. Není to složité, stačí pár kousků nábytku a trocha toho prostoru. 

Tip na domácí tělocvičnu: Opičí dráha a tunel ze židlí

1. Dejte židle k sobě a nechte je děti podlézat jako v tunelu. Mohou lézt tam i zpět, nebo pro cestu zpět zvolit „horní plošinu“ a přelézt židle po kolenou.

2. Udělejte ze židlí slalom – ten mohou děti probíhat nejrůznějšími způsoby – popředu, pozadu, po jedné noze…

Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí

3. Dejte židle tak, aby se dotýkaly vždy jedním rohem. Na každou židli umístěte plyšáka a z podlahy „udělejte“ řeku, kde plavou krokodýli. Plyšáky pak děti musí zachránit tak, že přelezou ze židle na židli tam a zpět a hodí je „do lodě“ nebo „na ostrov“ – což může být jakákoli bedna. Samozřejmě děti nesmí při záchranné akci spadnout do vody mezi krokodýly!

4. Umístěte židle dál od sebe – jednu děti vždy přelezou vleže a druhou podlezou.

5. Plyšáky také mohou děti přemisťovat ze židle na židli nohama – lehnou si na zem na záda mezi dvě židle, na jednu umístíme plyšáka, kterého musí uchopit nohama mezi šlapky a přemístit pohybem nohou za hlavu na druhou židli. Je to ohromná zábava, a přitom to pro děti není vůbec jednoduché – skvěle zapojují břišní svaly...

Kdy a jak začít s dítětem bruslit? Klidně ve čtyřech letech, ale musí mít zpevněný kotník

„S novou situací dětem nejlépe pomůže jistota pravidelných denních rituálů. V praxi to znamená, že nastavíme budík na určitou dobu, aby děti vstávaly, jako kdyby šly do školy. Ideální je, když si pak s nimi dáme ve vyvětrané místnosti krátkou rozcvičku. Následuje snídaně, čištění zubů, oblékání, stlaní postelí a tak podobně," říká Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey’s Gym, která je sama maminkou tří školáků.

Mnozí školáci mají pravidelnou on-line výuku, ale i mladší děti, pokud nedocházejí do mateřských škol, by měly mít pravidelný dopolední program, jehož součástí jsou edukační činnosti, čtení nebo malování. Zároveň je třeba vyčlenit čas na hraní, na pomoc s domácími pracemi.

Nová Maminka je celá hygge. Na titulce Nikol Štíbrová se synem

Za jeden z nejdůležitějších rituálů pro děti všeho věku Kristýna Přibylová považuje každodenní pravidelnou pohybovou aktivitu, klidně formou hry.  

„Ještě jsem neviděla dítě, které by nechtělo vykonávat vůbec žádnou sportovní aktivitu, pokud se mu správně podá. Rodiče často dělají chybu v tom, že dítě nutí do nějakého sportu, který ho ale nebaví nebo mu nejde, a dojdou k závěru, že potomek „prostě není na sport“," říká Jitka Literová, hlavní manažerka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, který stojí například za úspěšnými sportovními projekty Děti na startu, Sport-mánie nebo Česko se hýbe. 

 Je pravda, že některé děti jsou více talentované než jiné. Ale jen z jednoho druhu sportu se to dá těžko posoudit, a i kdyby dítě talent nemělo, jde přece o něco jiného – naučit ho pravidelně se hýbat, aby si pohyb užívalo, a ne z něj vychovat mistra světa.“

Video tip na domácí rozcvičku se zvířátky

Vybíráte přezůvky do školy? Nedávejte dětem tenisky, gumové pantofle ani cvičky
Kdy by mělo batole umět skákat snožmo a kdy chodit pozadu?
Témata: Jak na to, Sport, Tělo, Psychomotorický vývoj, Pohyb, Kroužky, Cvičení, mánie, Tělocvična, Krokodýl, Dom, Plyšák, Děti, Český svaz aerobiku, Kristýna Přibylová, Domácí, Mistr světa, Židle, Nemo, Monkey's Gym, Česká republika, Sport na Heureka.cz