8 brutálních pravd o těhotenství aneb co vám nikdo neřekne

Všechno bude zalité sluncem, vy se budete utěšeně kulatit a chystat se na svou životní roli mámy? I taková těhotenství jsou. Nicméně je třeba říct, že nemálo žen během těch devíti měsíců potká něco, co s optimistickým scénářem ani hezkými pocity nemá nic společného.

O těhotenství se mluví různě. Jako o zázraku, požehnání, mezníku v životě ženy, cestě ke skutečnému dospění z dívky v ženu, jako o životní zkoušce každé z nás. Něco z toho se čte hezky a člověk už vidí to vzdouvající se bříško, ty scény, jak doma s partnerem hmatáte, abyste zachytili první pohyby, jak sedíte nad značkovými katalogy a vybíráte ještě značkovější kočárek a postýlku a pořád se jen usmíváte, protože zažíváte to nejšťastnější období ve svém životě.

Jen pro maminku | Praktické rady | Těhotenství | Tipy a rady v těhotenství

Proč jsem tak oteklá? Poradíme vám, jak ulevit oteklým nohám


No, kéž by. Ani nevíte, jak bych to přála všem těhulím na světě! Jsou ale věci, které vám těch devět měsíců můžou až překvapivě zkomplikovat či znepříjemnit. A vás to zaskočí. Proč se mluví hlavně o tom hezkém, když vy se hezky vůbec cítit nemusíte? Proto, kdybyste náhodou neprožívala pohádku, nevyčítejte si to, nepátrejte po tom, kde se stala chyba. Ta se stala leda v tom, že pravdu se ženy nebojí říct nahlas jen málokdy. O čem?

Nekonečné nevolnosti

Že tu nevolnosti jsou, o tom víte, ale doktor vás ujistí, že s prvním trimestrem skončí. Nebo do 16. týdne. Kdybych vám vyprávěla o svém těhotenství, musela bych zmínit šest měsíců trvající nevolnosti, šest měsíců závratí, jídelníčku skládajícího se z rohlíků, lučiny, jablek a banánů. Doma nesmělo ležet ani mýdlo, aby se mi nedělalo zle z jeho „nesnesitelného smradu“, a poslední týden mi bylo tak zle, že jsem ani nevylezla z postele a jen si bytostně přála rodit. Mezitím jsem pochopitelně musela fungovat a tvářit se, jako že nic. Což bylo ještě docela jednoduché, protože pracuju doma. Při běžném zaměstnání bych strávila půl roku na nemocenské. Ani jednou jsem nezvracela, ale po tomhle vím, že nevolnosti se zvracením jsou tou lepší variantou. Bývají rychlé a většinou pouze ranní. Takzvaná nauzea, kterou jsem si prošla já, trvala nejen šest měsíců, ale také celé dny. A nic na to pochopitelně nezabíralo. A při tom všem? Moje těhotenství probíhalo jako z čítanky!

Pokračování článku: Obavy, kam se podíváš

Přihlásit se


Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci