reklama

8 největších mýtů o neplodnosti

Také jste slyšela, že „děti ze zkumavky“ mohou být více nemocné a že úspěšnost IVF není vysoká? Zeptali jsme se odborníků, jak je to doopravdy.

1. Úspěšnost IVF není příliš vysoká 

Pravda: Dnešní metody stimulace vaječníků, výběru nejvhodnějších spermií a péče o růst embrya jsou na velmi vysoké úrovni. Pokud odborníci na reprodukční medicínu využijí všech dostupných technologií, může být úspěšnost u jednoho IVF cyklu až 75 %.

Bohužel zdravotní pojišťovny tyto nadstandardní metody nehradí a páry si za ně musí připlatit. Pokud zvolí jenom základní metodu hrazenou z veřejného pojištění, při které se ženě odeberou vajíčka, jež se vloží do speciálního roztoku společně se spermiemi, a při které záleží jen na jejich vlastní aktivitě, zda se spojí, či ne – úspěšnost se pohybuje pouze kolem 30 procent. 

2. Vždy je lepší přenášet dvě embrya místo jednoho

Pravda: Šance, že otěhotníte, je téměř stejná u obou variant. „Za rok 2014 jsme měli na klinice velmi podobnou úspěšnost při přenosu jednoho i dvou embryí. Rozdíl mezi oběma metodami činil méně než deset procent,“ vysvětluje doktor Ondřej Matěna z institutu reprodukční medicíny Unica. Záleží také na věku matky, kvalitě embryí a použitých metodách.

Obecně je doporučován přenos pouze jednoho embrya, a to ve všech vyspělých zemích. A sice jak ze zdravotních, tak z ekonomických důvodů. Pokud čekáte dvojčata, jste ve zvýšené míře ohrožena vysokým krevním tlakem, preeklampsií i těhotenskou cukrovkou. Vícečetné těhotenství také častěji končí předčasným porodem.

Než otěhotníte | Neplodnost a IVF | Web Ulékaře.cz

Odhalte neplodnost! Osm otázek napoví

3. Hormony způsobují rakovinu

Pravda: Léta se spekuluje o tom, jestli hormony, které si žena aplikuje při stimulaci vaječníků, nezpůsobují rakovinu vaječníků či prsů. Dlouhodobé studie však tuto teorii vyvracejí. Dnešní stimulační protokoly jsou šetrné a pacientky si hormony navíc aplikují pouze krátkodobě. „Také je důležité, aby se stimulace vaječníků prováděla s ohledem na biologické charakteristiky ženy a průběžně se upravovala podle odezvy ovarií,“ dodává doktor Matěna.

4. Neplodné jsou hlavně ženy

Pravda: U neplodných párů jsou mužské i ženské faktory zastoupeny rovnoměrně. „U párů, které se na naší klinice léčí, je zhruba v pětasedmdesáti procentech případů přítomen i mužský faktor,“ potvrzuje odborník. Podle studie, která byla loni představena na společné konferenci Americké a Evropské společnosti reprodukční medicíny (ASRM a ESHRE), mohou mít navíc i muži s normálním množstvím i vzhledem spermií až 30 % z nich geneticky defektních.

U žen bývá nejčastější příčinou neplodnosti jejich vyšší věk a tím snížená kvalita vajíček, u mužů pak malý počet nebo snížená pohyblivost spermií. 

Než otěhotníte | Neplodnost a IVF | Jen pro tatínka | Časopis Moje zdraví

Plodnost mužů klesá! Tipy, jak ji podpořit

5. Alternativní medicína může nahradit IVF 

Pravda: Alternativní medicína může IVF léčbu podpořit. Akupunktura, hormonální jóga, cvičení Ludmily Mojžíšové, bylinná terapie, psychoterapie, to všechno může při vaší cestě za miminkem jen prospět. V procesu „snažení“ totiž hraje důležitou roli vaše psychika, takže cokoli vám pomůže se zklidnit a dostat tělo do rovnováhy, je prospěšné. Rozhodně s nimi nic nezkazíte. 

6. Věk není důležitý, lékaři zvládnou vše 

Pravda: Lékaři zvládnou hodně, ale všemocní nejsou. Od třicátého roku života začíná u ženy klesat kvalita i množství vajíček. Studie dokonce uvádějí, že 20 % osmatřicetiletých žen už má vaječníky zcela vyčerpány a ani zdravý životní styl vaši plodnost bohužel neprodlouží.

Mezi třicátým a čtyřicátým rokem věku ženy dozrávají i geneticky nekvalitní vajíčka. Pokud tedy přijdete „pozdě“, vaše tělo už žádná vlastní kvalitní vajíčka produkovat nemusí. Řešením pak může být jedině využití vajíček od dárkyně. 

7. Děti ze „zkumavky“ jsou více nemocé

Pravda: „Reprodukční medicína nemanipuluje s genetikou, pouze pomáhá párům vybrat tu nejlepší možnou spermii, vyprodukovat zralé vajíčko a spojit je. Pokud žena otěhotní, vyvíjí se embryo stejně jako embryo počaté přirozeným způsobem. Nese tedy stejná rizika. Geneticky nezdravá embrya pak nejčastěji zanikají a nepokračují v dalším vývoji.

Asistovaná reprodukce naopak dokáže pomoct těm párům, u kterých hrozí zvýšené riziko genetického postižení plodu, a sice tím, že pomáhá vybrat geneticky zdravé embryo,“ vysvětluje Ondřej Matěna. 

8. Dříve lidé tolik neplodní nebyli 

Pravda: Dříve mívali lidé první dítě v reprodukčně nejvhodnějším věku. 
„Většina párů by naši pomoc nepotřebovala, pokud by se o dítě začala snažit o deset let dříve,“ souhlasí lékař.

Díky tomu, že většina párů tak stihla mít potomky do třicátého roku věku, vyhnula se řadě potíží. Například endometrióze nebo poruchám fungování hormonálních systémů. I dříve mívaly ženy syndrom polycystických vaječníků, ale pokud se o dítě pokoušely jako mladé, mohly otěhotnět mnohem snáze, protože tyto potíže se s věkem prohlubují. I dříve existoval tubární faktor, tedy stav, kdy má žena poškozené nebo nefunkční vejcovody. Ten ale dnes představuje jen zlomek příčin neplodnosti, věk je tím, co působí největší potíže. 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Nacházíte se mezi dvěma znepřátelenými skupinami, z nichž obě chtějí, abyste pracovala v jejich prospěch. Z této situace nemůžete vyjít…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama