Babička, nebo školka?

Potřebujete se vrátit do práce, jinak o ni přijdete. Jenže komu svěříte své dítě a kolik vás to bude stát? Ideální je aktivní babička. V poslední době je ale běžné, že babičky jsou zaměstnané, a vy na to zůstanete sama…

Než se zhroutíte z toho, že vaše mzda sotva pokryje náklady na soukromou školku, která je pro vás jedinou možností, a že se tedy nevyplatí, abyste se o návrat do práce pokoušela, zadržte. Jistě, na prvním místě by měla být úroveň péče o vaše dítě (je totiž stále tím nejdražším, co máte).

Na druhé straně je fakt, že vám to nejlepší nemusí poskytnout jen certifikované a státem registrované společnosti. Pokud budete mít štěstí, najdete ve svém okolí hlídací tetu, která se během dne stará o dvě až čtyři děti, a to za mnohem příjemnějších finančních podmínek, než jaké vám nabízejí soukromé školky. Jestliže se ve vaší blízkosti taková fungující skupinka nevyskytuje, máte možnost založit ji sama. Stačí jen najmout tetu, ke které bude vaše dítě chodit s radostí, a řádově ušetříte až tisíce korun měsíčně.

V takovýchto skupinách ale vše funguje na bázi dobrovolnosti.
Musíte tedy počítat s tím, že pokud se teta stará o více než jedno dítě, nejspíš nebude mít dostatek času na to, aby věnovala pozornost všem nařízením a příkazům, kterými ji zahrnete.
To znamená, že nebude příliš reflektovat vaše přání ohledně výchovy apod. Navíc s největší pravděpodobností hlídací teta nebude mít pedagogické vzdělání, takže si jen stěží poradí s několika dětmi a jejich požadavky najednou.

Na druhou stranu výhodou těchto domáckých skupinek je rodinná pohoda, během které se děti opravdu cítí spíše jako na návštěvě u tety nebo babičky než v instituci, kterou soukromé a státní školky bezesporu jsou. Cena za tuto celodenní službu se pohybuje v řádu 5 tisíc měsíčně. Může však být i nižší, záleží na počtu dětí, které hlídací teta ve skupince má. Počítejte však s tím, že jídlo pro dítě budete v krabičkách muset dodávat vy sama.

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Maminka.

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Máte pocit, že vaše vůle zamrzla na bodě nula a stěží zvládnete udělat to, co vám řeknou ostatní? Nepoddávejte se a snažte se…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci