Bambusové pleny - v čem tkví kouzlo bambusového vlákna?

Bambus oplývá velmi chytrými vlastnostmi. Pokud se z něho vyrobí plena, oceníte ji především proto, že bude vysoce savá, jemná na omak a ekologičtější, než bavlněná (obě jsou pak mnohonásobně více eko, než pleny jednorázové, samozřejmě). Investice do bambusových plen se vyplatí, přestože jsou dvakrát dražší, než bavlněné.

Bambusové bonusy

Bambus je populární a trendová surovina pro výrobu textilií. Je oblíbený proto, že produkty z bambusu rychle schnou, jsou velmi hebké a příjemné na dotek, nemačkají se, takže se nemusí žehlit a ještě fungují termoregulačně, tedy zařídí vám teplo v zimě a naopak ochlazení v horku.

Pozor

Díky současné oblíbenosti textilií z bambusu se často prohlašuje, že bambusové vlákno je především skvělé pro svou antibakterialitu. Bohužel antimikrobiální vlastnosti bambusové viskózy se při zpracování ztratí, ačkoliv bambus jako rostlina antibakteriální látku původně obsahuje. Drcením a přidáváním chemických látek však tato přednost mizí, tak se nenechte zmást. Perte proto pleny určitě na 60 stupňů, ať nerozšiřujete případné infekce a bakterie.

Plenky bambusové versus bavlněné

Proč se tedy bambusové plínky vůbec vyrábějí, když jsou dražší, a proč je mají maminky rády? Ze tří důvodů. Především jsou mnohem savější a pohltí tedy více tekutin, jsou také mnohokrát měkčí a nehrubnou praním, a navíc se mohou pochlubit šetrnějším přístupem k přírodě. Při pěstování bambusu totiž není třeba používat pesticidy (nebo alespoň ne takové množství, jako u bavlny), právě díky obsahu antibakteriálních látek plus není potřeba tolik vody na zavlažování, neboť bambus roste o poznání rychleji.

Odborná spolupráce: Ivana Filipovičová

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Včera vám nadřízený v práci oznámil, že dnes to budete vy, kdo povede poměrně náročné vyjednávání s partnery. Zatímco včera jste z toho…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci