Bezplenková metoda - ano či ne?

Napadlo vás někdy, že byste vůbec nepoužívala klasické plenky? Bezplenková komunikační metoda prý zaručí, že to jde i bez nich. Opravdu funguje, nebo je to jen další módní hit?

Ano

Lucie Harnošová, lektorka kontaktního rodičovství

Bezplenková metoda je součástí tzv. kontaktního rodičovství. Jeho podstatou je naslouchání intuice.

Bezplenková metoda je přirozená hygiena nemluvňat, která spočívá v tom, že miminka mají hned po porodu schopnost vědomě uvolňovat své svěrače. Neumí je vědomě zadržet, to se teprve učí a trénují.

V bezplenkové metodě se využívá této schopnosti a rodiče dětem umožňují, aby svou potřebu vykonaly mimo oblečení, vně své hnízdo. Metodu je ideální začít praktikovat co nejdříve, maximálně do 6. měsíce. U starších dětí je to už klasické učení na nočník, u kterého ale můžete využít prvky z této metody, kdy se miminka drží nad vhodnou nádobou v klubíčku.

Důležité je reagovat na signály, které dítě vysílá. Pokud je rodiče vyslyší, dítě nebude vykonávat potřebu do plenek. Jak tyto signály vypozorovat? To už je na rodičích a především mateřské intuici. Signály se totiž mohou časem změnit. A největší výhoda této metody? Vytvoříte si velmi blízký vztah s dítětem, je klidnější, méně uplakané, netrpí na bolesti bříška, opruzeniny a také se spotřebuje méně plenek.

Ne

Dana Veselá, administrativní pracovnice na mateřské

Mám jedenáctiměsíční holčičku Elišku a používám od jejího narození pouze jednorázové plenky.

O bezplenkové metodě jsem slyšela nedávno a vím, že hodně maminek tuhle metodu praktikuje. Věřím, že vypozorovat jisté signály miminka je možné, ale zároveň si myslím, že všechno má svůj čas. Nevidím žádný důvod, proč bych začala učit Elišku být bez plenky už teď.

Asi jako každá maminka chci i já být co nejvíc se svým dítětem, ale taky se zároveň potřebuji starat o domácnost, jezdit k lékařům, nakupovat a navštěvovat rodinu. Takže je to mnohdy velmi časově náročné, a pokud dítě nemá viditelné problémy s plenkami, jako třeba opruzeniny, tak bych tuto metodu neviděla jako přínosnou.

Navíc nevidím nic špatného na tom nechat dítě vyčurat nebo vykakat do plenky. Nikdy dceru v plence nenechám dlouho, takže opruzeniny nehrozí. Asi jediné plus vidím v úspoře financí. Nedá se jednoznačně říct ANO nebo NE nějaké metodě, každá rodina má jiný denní režim a rytmus života. Já osobně si ale neumím představit, že bych bezplenkovou metodu praktikovala.

Další zajímavosti:

Částečný „úvazek
Bezplenkovou metodu lze praktikovat na celý, anebo jen částečný „úvazek“. Sama si můžete určit dobu, kdy to budete zkoušet.
Vždy je ale nutný váš klid.

Praktické pomůcky
Pro snadnější praktikování jsou vhodné pomůcky, například miska nebo malý nočníček.
Takový, který můžete nosit s sebou a vejde se i do batohu.

Když se nedaří
Někdy nastanou chvíle, kdy se praktikování nebude dařit. Tento bojkot bývá v době nemoci, když dítěti rostou zoubky, anebo když se učí něco nového.

 

Novorozenec | Batole | Kojenec | Časopis Maminka

Bezplenková metoda aneb když si s miminkem dokonale rozumíte

Batole | Kojenec

Bezplenková metoda

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Radostný pocit, s nímž se dneska probudíte, si hýčkejte a radost si nenechte ničím zkazit. Po příjemném dni, kdy se vám bude dařit…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci