Bojím se porodu – strach nemám z bolesti, ale z hloupých lidí

Pocity během porodu sice mají k procházce rozkvetlým sadem daleko, avšak vše rozkvete, když je miminko na světě a vlídný personál z porodního sálu se raduje s vámi. Bohužel stále jsou mezi zdravotníky jedinci, kteří vám místo pomocné ruky podají „rákosku“.

„Rodila jsem v malé okresní porodnici, mladý lékař, který mě přijímal a vyšetřoval, byl nenuceně příjemný sympaťák, sestřičky milé, klidné, ochotné odpovídat na moje všetečné otázky. Porod postupoval vcelku rychle a bez komplikací, kontrakce jsem poctivě prodýchávala, manžel masíroval záda a já cítila, že vše zvládnu. Tedy až do chvíle, než se na porodním sále zjevila v jasné záři ostrých světel ONA – vrchní sestra, které chyběly snad jen vysoké naleštěné holinky a dlouhý kožený plášť k tomu, aby mohla nastoupit úspěšnou kariéru u Gestapa.

Mladé sestřičky se jí viditelně bály, lékař raději příliš nemluvil a manžel byl naprosto konsternovaný. Samozvaná náčelnice porodního sálu štěkala či vrčela maximálně dvouslabičné příkazy, pokud ze sebe vypravila jednoduchou větu, šlo o uštěpačné urážky a povzdechnutí nad mou naprostou neschopností. Zachránila mě až empatická pediatrička, která přišla vyšetřit miminko, požádala onu osobu, zda by se nepodívala na paní Silnou. Dodnes si to jméno pamatuji – bylo to totiž klíčovým heslem k mému vysvobození, a paní Silné tímto děkuji!“ (Eva K., 33)

„Dobrý den a děkuji“ do jejich slovníku nepatří

Nepříjemné a arogantní osoby bez špetky sociální inteligence potkáte všude; v obchodě za pokladnou, ve frontě na poště, v kanceláři i v autobuse. Taková setkání samozřejmě nejsou příjemná, ale pokud chceme, můžeme při nich trénovat svou asertivitu, osobní vyrovnanost a vnitřní klid – vždyť nejde o nic vážného. Koneckonců nenechat se vytočit a zkazit si tak den je skvělá dovednost.

O poznání horší je, když takovou osobu potkáme oblečenou do bílého pláště, z jehož rukávu by měla v těžké chvíli vykouknout pomocná ruka. Tehdy svádíme vnitřní boj. Je opravdu nutné se ztělesněné aroganci, která nás má bohužel vzhledem k okolnostem částečně ve své moci, nějak postavit? Nebo se máme raději podřídit a nechat se tímto svérázným způsobem vést k uzdravení či porodu?

V případě, že takového jedince potkáme na porodním sále, oslabeni kontrakcemi, často ustrašené, těsně před branami neznáma, rezignujeme a podvolíme se jeho „štěkotu a vrčení“ jako paní Eva. Podobné excesy může občas eliminovat přítomnost duchapřítomného, sebejistého a vyrovnaného partnera, který vyvine odpovídající protitlak. Což samozřejmě není pro celkovou atmosféru ideální, ale mnohdy je to bohužel jediné dostupné řešení.

Pohled z druhé strany

I zdravotníci jsou jen lidé, i oni mají své lepší a horší dny, své osobní problémy a bolesti, které na ně chtě nechtě tlačí celý den a nedají jim pokoj ani v pracovní době – berou jim klid, vyrovnanost, trpělivost a elán. Ale možná jste i vy sami ve své práci prožili to, že se lze „přepnout“ a některé sociální a komunikační dovednosti se poněkud mechanicky naučit.

Jednoduše být profesionálem se vším všudy, tedy i s milým profesionálním úsměvem, obyčejným pevným podáním ruky a několika vstřícnými laskavými frázemi, které klienta naladí tak, aby v něm vzbudily důvěru a chuť spolupracovat.

Můžeme si jen přát, aby takových profesionálů přibývalo nejen za přepážkami bank, ale především za dveřmi zdravotnických zařízení.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Bilancujete možná události posledních dní a dodává vám to pocit, že jste se svým životem dobře naložila a věci se vyvíjí tam, kde je…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci