reklama

Charakteristické známky pro novorozence (aneb co by vás nemělo zaskočit a co rychle vymizí)

Existují termíny, s kterými, jste se možná - coby prvorodička, zatím nesetkala. Podle hesla „těžko na bojišti, lehko na cvičišti“ si nastudujte pojmy, které vás už později v praxi nepřivedou do rozpaků…

<<< První díl článku

Mázek = bílá hmota, která pokrývá kůži. Nejvíce mázku je na hlavičce, za oušky, v podpaží a v tříslech. Mázek je nutné setřít (nejlépe to jde olejem), přetrvává-li, způsobuje podráždění kůže, záněty a podobně. K očištění od mázku dochází většinou až na dětském oddělení.

Lanugo = jemné chloupky na zádech a ramenou, které samy „opadají“. Barva = v prvních 24-48 hodinách jasně červená, spontánně mizí.

Mongolské skvrny= modrofialové skvrny v křížové krajině a na hýždích u dětí tmavší pleti.

Novorozenecký exantém = „kopřivka“ různě rozsáhlá na hlavě, trupu a končetinách. Objevuje se mezi 2.-4. dnem. Předtím se dítko koupalo v teplé vodě a najednou je na vzduchu v prašném prostředí, má plenku a je oblečené. Tato vyrážka většinu maminek překvapí, ale nebojte se, léčba není nutná a exantém sám během pár dní zmizí. Pokud má děťátko vyrážku na velké ploše tělíčka, tak můžeme využít koupel v hypermanganu. V případě, že v rodině trpíte na alergie, tak tento problém může být známkou toho, že děťátko bude mít sklon k alergiím.

ČTĚTE TAKÉ: Porodnice: Všechno, co jste chtěla vědět, ale bála jste se zeptat...

Porodní nádor - prosáknutí měkkých tkání na hlavě v místě vedoucího místa, vznikne během porodu, mizí za několik dní a léčba není nutná.

Pupečník - po narození se uzavírá svorkou či jinak ve vzdálenosti cca 3 cm od stěny břišní. V prvních hodinách je třeba pravidelně kontrolovat, zda děťátko z pupečního pahýlu nekrvácí. V některých porodnicích jej miminku odříznou a v jiných vás nechají jít domů i s pahýlkem, který asi po 2 týdnech sám spontánně odpadne. Až vám budou sestřičky ukazovat péči o děťátko, tak vám zároveň předvedou, jak pečovat o pupík.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Díky Uranu večer aspoň trochu opustíte smutek, protože vaše psychologické vcítění vám dodá příznivý entuziasmus. Nepodceňujte vlastní…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama