Chraňte se proti nejčastějšímu nádorovému onemocnění u žen

Statistiky hovoří jasně, každý rok je u zhruba půl miliónu žen odhalen zhoubný nádor děložního čípku, v České republice jde přibližně o 1 000 žen, z toho 400 zemře. Podobně jako u dalších nádorových onemocnění zvyšuje šance na úspěšnou léčbu včasná a správná diagnóza.

V moderní klinice s komplexní ambulantní péčí, Programu H Plus, s úspěchem používají novou, velmi spolehlivou metodu zpracování stěru z děložního čípku – cytologii na tenké vrstvě neboli LBC (liquid based cytology).

LBC se od tradičního stěru, Pap testu, liší tím, že buňky odebrané z děložního čípku se místo nanesení na podložní sklíčko přenesou přímo do lahvičky s tekutým stabilizačním roztokem. Dojde tak k vyšetření všech buněk, které se odebralyz děložního čípku a jejich přesnějšímu vyhodnocení. Navíc při této metodě nedochází k podhodnocení nálezu, což se stává v 10 – 30 % případů při použití klasického Pap testu,“ vysvětluje MUDr. Jan Lacheta, gynekolog Programu H Plus.

Metoda LBC umožňuje použít stejný vzorek k vyšetření na přítomnost HPV (lidský papilomavirus), případně k dalším imunohistochemickým či genetickým vyšetřením. Právě infekce lidskými papilomaviry způsobuje rakovinu děložního čípku.

MUDr. Jan Lacheta upřesňuje: „Existuje více než 100 typů tohoto viru. Můžeme je rozdělit do 2 základních skupin – viry nízkého rizika LR a viry vysokého rizika HR, které způsobují přednádorové a nádorové změny. Riziko rozvoje zhoubného nádoru děložního čípku je pro ženu nakaženou viry HPV oproti zdravé ženě 200-400x vyšší (pro srovnání je riziko rozvoje karcinomu plic u kuřáků 8x vyšší než u nekuřáků). Z toho vyplívá, že vznik zhoubného nádoru je bez přítomnosti papilomaviru téměř nemožný.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Žijete velmi rychle, takže není divu, když začínáte mít pocit, že vám spousta věcí uniká. Nebylo by od věci se na chvíli zastavit a…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci