Maminka.czZdraví

Jak si poradit s chřipkou, když jste těhotná?

Simona Procházková 23.  1.  2024
Nakazit se chřipkou během těhotenství může být někdy velmi nebezpečné a tato infekční nemoc dokáže způsobit celou řadu nepříjemných komplikací. Máme pro vás pár praktických tipů a doporučení, jak se chránit a čím si pomoct a ulevit v případě, že přece jen onemocníte.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Těhotenství je pro ženský organismus velmi zatěžujícím obdobím, kdy jsou na něj a jeho správné fungování kladeny skutečně vysoké nároky. Nastávající maminky se těší na přírůstek do rodiny, zároveň je ale čas od času přepadne strach o zdraví a správný vývoj jejich nenarozeného miminka. Proto jsou podzimní a zimní měsíce, sezona častých viróz, nachlazení a respiračních infekcí, poněkud náročným obdobím, kdy je potřeba zvýšené opatrnosti.

VIDEO: Podcast Maminka: Jak posílit imunitu?

Pravdou je, že při chřipce jsou budoucí maminky ohroženy o něco víc než jiné ženy, hrozí jim těžší průběh nemoci či vyšší riziko zápalu plic, který může způsobit nejrůznější zdravotní komplikace. Obecně jsou těhotné ženy k respiračním nemocem náchylnější, ale je třeba si uvědomit, že v největším nebezpečí jsou hlavně ty ženy, které mají tzv. rizikové těhotenství.

Právě chřipka v těhotenství, zejména v prvním trimestru, může totiž v některých případech výrazně ohrozit plod a zvýšit riziko různých komplikací u nenarozeného dítěte. Pokud už ale nastane situace, že opravdu onemocníte, jak si s ní poradit co nejšetrněji tak, abyste byly v pořádku vy i miminko?

Zůstaňte v posteli

Pozorujete na sobě příznaky virózy nebo chřipky? Máte teplotu, rýmu, jste schvácená, bolí vás klouby? Hlavně nemoc nepodceňujte a v žádném případě se ji nesnažte „přechodit“. Při léčbě chřipky je důležité hodně spát a odpočívat. Nejlépe samozřejmě v teple v posteli s horkým čajem. Naordinujte si přísně klidový režim, kvalitní, pravidelný spánek a snažte se co nejméně se fyzicky namáhat. Upřímně, ono to nejspíš ani nepůjde, chřipka obvykle způsobí, že se budete cítit celkově slabá, lidově řečeno pod psa. Nechte se rozmazlovat a chorobu poctivě vyležte. Pokud by teplota nechtěla klesat nebo se horečka vyšplhala nad 38,5 stupně, určitě kontaktujte svého lékaře.

Horečka v těhotenství. Kdy je nebezpečná, může ublížit miminku a je potřeba ji srážet?

Hodně pijte a snažte se jíst zdravě

I když možná trpíte nechutenstvím, snažte se konzumovat co nejvíc čerstvého ovoce a zeleniny. Naprostým základem je v případě onemocnění chřipkou zvýšit přísun vitaminů, které v tomhle období tělo obzvlášť potřebuje. Nejúčinnější, pokud jde o sezonní virózy, chřipku a nachlazení, je vitamin C. Mezi jeho výborné přirozené zdroje patří zejména brambory, brokolice, paprika, kiwi, citrusy nebo třeba také rybíz. S dostatečným množstvím vitaminů jde ruku v ruce také pravidelný a dostatečný pitný režim. Hlídejte si ho, ideálně byste měla během nemoci vypít dva až tři litry tekutin denně.

Nesnažte se experimentovat

Pokud selžou všechny preventivní kroky a vy se chřipkou přece jen nakazíte, hlavně zachovejte klid a nepanikařte. Je přirozené, že každá budoucí maminka má o své dítě strach a nemoci se chce zbavit co nejdřív. Myslete ale na to, že tím můžete miminku spíše uškodit. Rozhodně se vyhněte samoléčbě nebo různým experimentům s alternativními léčebnými metodami typu bylinných čajů, inhalací nebo horkých koupelí. Vždy se poraďte s lékařem, který vás uklidní, doporučí vám další postup a případně předepíše vhodné léky. Některé přírodní byliny a léčivé přípravky s obsahem určitých látek totiž mohou být pro těhotné ženy i pro děťátko v děloze, i když se to na první pohled nemusí zdát, více nebezpečné než samotná chřipka.

S vitaminy opatrně

Tady víc než kdy jindy platí, že všeho s mírou. S konzumací některých vitaminů a vitaminových doplňků buďte opatrná. Používejte výhradně ty přípravky, které jsou určeny speciálně pro těhotné. Ty totiž obsahují takové množství vitaminů, jež je pro ženy v tomto období doporučeno. Důležitost výběru správných doplňků stravy zdůrazňuje i MUDr. Karel Metyš, specialista na výživu těhotných: „Při výběru doplňků stravy v těhotenství je důležité dbát na to, jestli vybrané doplňky obsahují takové látky, které jsou pro těhotné vhodné, a naopak neobsahují ty, kterým by se maminky měly raději vyhnout. Je tedy dobré vybírat z těch, které jsou speciálně určeny těhotným ženám. Maminka i miminko dostanou to, co potřebují.“

Jak posilovat imunitu dětí? Tohle radí odborníci i zkušené maminky

Jak by se nastávající maminky měly chránit před chřipkou?

  • Dostatečně spěte a odpočívejte
  • vyhněte se pobytu v prostorách se zvýšenou koncentrací lidí
  • dbejte na pestrý jídelníček bohatý na vitaminy a minerály, jezte hodně zeleniny, ovoce, bílého masa a ryb, luštěnin, mléčné výrobky
  • posilujte přirozenou obranyschopnost, pomůžou vám v tom zejména vitaminy C a D, zinek, selen a omega-3 mastné kyseliny
  • nezapomínejte na pravidlo, že je třeba mýt si ruce nejen před jídlem a po toaletě, ale i pokaždé, když se dotýkáte venkovních předmětů či se vracíte domů
  • při mytí rukou používejte nejlépe antibakteriální mýdlo a jako doplněk pak antibakteriální prostředky na bázi alkoholu, ruce si myjte minimálně 40 vteřin
  • pokud kašlete či kýcháte, tak nikdy do holých rukou, ale nejlépe do rukávu u lokte nebo do papírového ubrousku, ten hned vyhoďte.
Témata: Zdraví, Těhotenství, Miminko, Nemoci, Nemoc, Zdraví žen, Kašel, Mýdlo, Vitamín k, Nachlazení, Viróza, Vitamín, Důležitost, Miro, Těhotná žena, Maminka, Karel Metyš, Infekční nemoc, Chřipka, Selen, Rybíz, Zdraví na Heureka.cz