reklama

Co byste měla vědět, než se rozhodnete pro epidurální anestezii

Epidurální anestezie je oblíbeným způsobem, jak zmírnit porodní bolesti. Než se pro ni rozhodnete, měla byste vědět, do čeho jdete.

Epidurální anestezie je metoda znecitlivění spodní poloviny těla. Účinná látka se vpichem aplikuje do epidurálního prostoru, tedy do místa poblíž páteře, které leží vně míšních obalů. Tedy místem, kudy procházejí míšní kořeny, nejde tedy o zásah přímo do míchy. V okamžiku, kdy léky začnou účinkovat, dojde k částečnému znecitlivění nervů zásobujících oblast břicha a pánve. Pacient pak tolik nevnímá bolest ve spodní části těla.

V porodnictví má však při použití v porodnictví svoje zvláštnosti. „Neměla by změnit normální průběh porodu, omezit běžný pohyb ženy či bránit v pohybu. To se dosahuje tím, že vedle anestetika, látky tlumící bolest se podává ještě tzv. opioid, který umožnuje snížit dávku místního anestetika,“ vysvětlil gynekolog a porodník profesor Pavel Calda z Gynekologicko-porodnické kliniky U Apolináře v Praze. Ten také zodpověděl všechny otázky.

V současné době se v některých porodnicích užívá epidurální anestezie až u 80 procent všech porodů. Jde o zcela rutinní a bezpečnou metodu.

Kdy se epidurální anestezie podává?

Podává se v v první době porodní, kdy žena začne vnímat kontrakce bolestivě a velikost branky odpovídá počínajícímu porodu.

Kdo epidurální anestezii podává?

Epidurální anestezii podává u nás anesteziolog vyškolený v tomto způsobu anestezie. O jejím podání však rozhoduje porodník. Aby epidurální anestezie přinesla ženě očekávaný efekt, je třeba ji podat ve správný okamžik.

Musím pak rodit v poloze na zádech?

Rodička může po podání epidurální anestezie zaujmout libovolnou polohu, nemusí ležet v poloze na zádech.

Výhody epidurální anestezie

 • rychlý nástup úlevy od bolesti,
 • uvolněním svalstva pánevního dna může dojít ke zkrácení porodu,
 • použité léky se nedostávají k plodu, a proto ho nijak nepříznivě neovlivňují,
 • dávkování látek tlumících bolest lze individuálně přizpůsobit s ohledem na délku a průběh porodu,
 • pokud to okolnosti vyžadují, metoda umožní plynulý přechod k provedení císařského řezu
 • v tomto typu anestezie, zlepšuje prokrvení placenty a tím zlepšuje zásobení dítěte kyslíkem,
 • katétr lze ponechat i po porodu (císařském řezu) a tlumit bolest i v této době.

Nevýhody epidurální anestezie

 • nemusí se vždy podařit podání anestezie tak, aby došlo k útlumu bolesti.
 • epidurální anestezie může způsobit pokles krevního tlaku rodičky.
 • v neposlední řadě je nutno zmínit, že tento typ anestezie je také poměrně nákladný.

Kdy nelze epidurální anestezii podat

 • při alergii na anestetikum,
 • při poruchách srážlivosti krve,
 • kožních infekcích v okolí vpichu anestezie.

Během porodu mohou nastat situace, kdy epidurální anestezie není vhodná – například když,  je dítě ohroženo nedostatkem kyslíku. Také se může stát, že porod běží tak rychle (překotný porod), že epidurální anestezii nelze podat. Při krvácení či odlučování placenty  je potřeba urychleně vyřešit tyto porodnické komplikace a tlumení bolestivých kontrakcí není na pořadu dne.

Další možností ztlumení bolestí při porodu je Oxid dusný (N2O). "rajský plyn" byl k tlumení porodních bolestí užit poprvé před více než 100 lety pro svůj výrazný rychle nastupující a neméně pohotově ustupující analgetický účinek bez významnějších nežádoucích účinků na rodičku a plod. Směs N2O + O2 v jedné tlakové lahvi s redukčním ventilem a průtokoměrem s názvem Entonox se u nás nyní běžně používá. Na vhodnost tohoto tlumení bolesti jsou různé názory, ale momentálně převažují postoje spíše pozitivní.


V novém čísle časopisu Maminka 9/20124 si můžete přečíst o dalších možnostech, jak si porod zpříjemnit. Novou Maminku si můžete koupit už 27. srpna. 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Jste žena do nepohody, snažíte se žít nezávisle a upřímně. I když se nechcete na nikoho vázat, přeci jen vám chybí blízký a hluboký…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama