reklama

Co nám děti říkají svým zlobením aneb nic není bez příčiny

Dětské zlobení nemusí být jen projevem nerespektování autority, umanutosti či prosté rozmazlenosti. Pomineme-li to, že zlobení je v určitých mezích naprosto přirozené, a to nejen dětem, ale i dospělým, lze v některých případech nevhodné chování chápat i jako zakódované sdělení rodiči.

Příčiny i charakter zlobení se mění s věkem. V tzv. období vzdoru (okolo 2–3 let) je naprosto přirozenou součástí vývoje dítě. To se v té době vymezuje vůči svému okolí, hledá hranice a tak trochu i sebe samo. Tento „veselý“ čas prostě musíte asertivně a trpělivě přečkat. Pokuste se však být v každé situaci důslední a v maximálním klidu dítěti stanovovat životní mantinely; bezpečný a jistý prostor, kde se bude mrně orientovat, a kde budou platit spolehlivá a neměnná pravidla.

Když období vzdoru nekončí…

Netrpělivě očekáváte ten slavný čas, kdy se přestane v záchvatech vzteku válet po podlaze či ječet jako zaseknutá siréna? Oslavil čtvrté nebo dokonce páté narozeniny a nic se nemění?
Je tedy čas k bilancování. Jak jste reagovali, když to na vás „zkoušel“? Nemůže mít z vašich reakcí trvalý pocit, že jej zavrhujete a nemáte ráda? V takovém případě může cítit neustále puzení prověřovat vaši náklonnost.

Nebo jste jeho výlevům často podléhala a požadovanou věc nebo činnost mu poskytla? Potom by byl blázen, pokud by svůj osvědčený postup k dosáhnutí cíle nepoužíval i nadále.
Navíc je užitečné si uvědomit, že více zlobí děti unavené, přetažené, zahlcené požadavky a informacemi a děti hladové. Zlobením se děti občas vyrovnávají se změnami, rozvodem, smrtí v rodině i stěhováním. Více mohou zlobit děti, které nenašly své místo v dětském kolektivu, a tak se snaží na sebe upozorňovat, přitahovat pozornost. Velký vliv na chování má též poděděný vrozený temperament.

ČTĚTE TAKÉ: Kdy to s manželstvím začíná jít z kopce...

Zlobení starších dětí


Období vzdoru je za námi, blíží se školní věk, dítko již je emocionálně stabilnější, má vyšší úroveň sebekontroly, jednoduše má sebe i svět o lépe „zmáknutý“. To, co ho dříve rozhodilo, už s ním nezacloumá k pláči. Prostě více vydrží. I v tomto období samozřejmě zlobí, zlobí-li však příliš a o jeho nesnesitelném chování si cvrdlikají i vrabci na střeše, možná je opět na čase zamyslet se, zda se něco nekalného neděje. Některé odpovědi jsou prozaické; stává se, že nástup rodiče do práce s sebou přinese mnoho starostí a ubude část společně tráveného času. Rodič, který byl několik let doma, řeší první pracovní problémy, je pohroužený do svých starostí, nestíhá, nezvládá domácnost i vztahy. Dítě se přechodně cítí odstrčené, nemilované a opět na sebe nevhodně upozorňuje.

Podobný případ nastává i s příchodem nového sourozence nebo nového partnera jednoho z rodičů. Dítko se muže při rozhovoru jevit vyrovnaně, adaptované a do určité míry chápající novou situaci. Nicméně ne vše umí děti vyjádřit slovy, ne vždy to vyjádřit chtějí. Potom, podobně jako my dospělí, nosí své bolesti a strachy uschované ve svém nitru. Taková časovaná bomba jednou vybuchne, dítě jednoduše chce, abyste o něj projevili zájem.

A proto, milí rodiče, snažte se zachovávat chladnou hlavu, milujte své děti, mějte na mysli, že bytostně potřebují pevně stanovené hranice a vaši důslednost – svět kterému rozumí, který funguje a kde se cítí jistě. Tato elementární jistota a vaše láska jim dá do života víc než prestižní škola či soukromá školka s výukou dvou jazyků.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Žijete velmi rychle, takže není divu, když začínáte mít pocit, že vám spousta věcí uniká. Nebylo by od věci se na chvíli zastavit a…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama