Desatero pro uši prvňáčka

Ucho je prvním smyslem, který je aktivní už v děloze, čtyři a půl měsíce před narozením. Jeho prvotní funkcí je dodávat mozku energii, kterou potřebuje ke svému fungování. Abyste svému prvňáčkovi usnadnili přelomový rok, věnujte dostatečnou pozornost jeho sluchu. Je totiž základem správného rozvoje řeči.

1. Zjistěte, zda dítě dokáže rozeznat a lokalizovat jednotlivé zvuky, například tikot schovaného budíku.

2.Pro vstup do školy je důležitá schopnost dítěte „odfiltrovat“ vedlejší zvuky, soustředit se na to nejdůležitější, aby se dítě nenechalo lehce vyrušit vedlejšími, nepodstatnými podněty

3. Bez jemného sluchového rozlišování nemůže dítě správně vyslovovat například sykavky nebo znělé a neznělé hlásky.

4. Předpokladem pro zvládání čtení a psaní je schopnost určit první hlásku, kterou slovo začíná, poslední hlásku ve slově a především hlásku uprostřed slova.

5.Rozvíjejte sluchovou paměť dítěte říkadly a jednoduchými básničkami. Podpoříte tím jeho schopnost ukládat a vybavovat si určité informace.

6. Všímejte si, jak rozlišuje podobně znějící slova (tělo-dělo). Pokud to nedokáže, může být příčinou sluchová vada, ale i přechodná porucha sluchu.

7. Dítě, které „neposlouchá“, nemusí být zlobivé. Nejčastějším důvodem nedoslýchavosti dětí je mazová zátka. Vzniká díky vylučování mazových žláz a projevuje se jako hmota hnědé nebo žlutavé barvy pokrývající okolí nebo celý ušní kanálek. Mechanické odstraňování často vede jen k hlubšímu zatlačení ušní zátky.

8. Pozor zejména na opakované středoušní záněty. Úplné zahojení sliznice středouší a sluchové trubice trvá po zánětu často i dva až tři týdny. U dítěte mohou přetrvávat pocity „zalehnutého ucha“ a zhoršeného sluchu.

9. Nedoslýchavost je častá také u zvětšených nosních mandlí, chronického zánětu vedlejších dutin nosních, atd. Jedná se o přechodnou nedoslýchavost, která, je-li správně sledována a léčena, většinou do budoucna nemá větší vliv na vývoj řeči ani na sluch dítěte.

10.Před nástupem do školy nechte pro jistotu dítěti vyšetřit sluch u odborníka. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením v průběhu školní docházky.

Tip pro šetrnou ušní hygienu prvňáčků

Zapomeňte na štětičky a smotky vaty na špejli! Zavádět ostré a špičaté předměty do zvukovodu je nebezpečné. Zcela stačí, když opatrně vyčistíte pomocí tenké žínky vnější část ušního boltce. Nejvhodnější pomůckou usnadňující čištění uší jsou látky, které vedou ke změkčení ušního mazu. Měkký ušní maz nelpí tak pevně na okolí a snadněji vypadává pryč ze zvukovodu.

Skvělým pomocníkem je dětský ušní sprej Aurecon Junior. Obsahuje totiž unikátní kombinaci extraktů z přírodních rostlin, které změkčují ušní maz a zároveň zamezují vzniku zánětu. Rovněž ušní sprej Humex jemně čistí vnější zvukovod ucha. Pravidelné preventivní používání ušních sprejů zabraňuje nahromadění ušního mazu a předchází vzniku špuntu.

SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Po období psychického vypětí doma i v práci se vám v duši bohužel nerozhostí klid, ale spíše vyprahlá netečnost. Není lepšího způsobu…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci