Kojenec - 10. měsíc

Maminka

17.6.2009 12:00 | Ivana Ašenbrenerová | Maminka
RUBRIKA: Děti a mateřství

Kojenec - 10. měsíc Myslím, že by se mi to mohlo podařit.
Zdá se vám, že ještě před časem se pohybovalo tak trochu nejistě a najednou dělá stále rychlejší pohyby? Z fáze plazení se dostává do fáze „po čtyřech“.

Některé děti jsou však rafinovanější, na čtyřech je nikdy neuvidíte, plazí se totiž tak rychle, že nemají potřebu přejít na čtyři - a z plazení pak rovnou přeskočí k chůzi. Nesrovnávejte dítě s jinými, které na čtyřech zdolávají celý byt, kdežto vaše se plazí jako nejlepší voják - průzkumník.

Obě varianty jsou úžasné. Pokud vaše dítě leze po čtyřech, budete střídat tepláčky zřejmě každý den a brzy budou prošoupané. Při plazení sice nebudete mít prošoupaná kolínka, ale zamazané bude i tričko nebo mikina.

Pokud máte doma schody, brzy vaše dítě najdete docela nahoře - nahoru je to ale snazší, dolů už to je složitější. Než se to naučí, radši dávejte pozor nebo postavte nahoře na schodech zábranu. Můžete ho to začít učit - postavte se na čtyři, otočte se čelem ke schodům a ukažte mu, jak se leze dolů. Bude to nejen poučné, ale taky zábavné. Až se to naučí (a věřte, že se to naučí rychle), pojede dolů brzo jako po toboganu.

BUDE SE VÁM HODIT: Kauza nočník: Lépe pozdě než brzo

Další oblast, ve které se dítě zdokonalí, je sezení. Už se určitě umí samo posadit z jakékoli pozice na zemi, a když sedí, umí se otáčet ze strany na stranu a dovede se udržet na židli. Dokáže se také docela dobře vytáhnout do stoje a s oporou pevně stát. Někdy už může zvedat jednu nohu po druhé, takže to bude vypadat, že přešlapuje na místě.

Co se jiných dovedností týče, v desátém měsíci se bude prohlubovat u vašeho dítěte smysl pro humor. Usmívá se, vříská, prostě koketuje. V tomto období děti velice rády hrají všelijaké hry - na honičku, na schovávanou, na chytanou… Mají rády škádlení, bubu a další hrátky, ze kterých mají samozřejmě největší radost ony samy.

Kromě hrátek s vámi bude mít váš potomek v tomto období ještě další touhu - strkat něco do něčeho. Dutiny, otvory, které ho začaly zajímat již dříve, před ním nyní nemají šanci. Sponky, špendlíky, kuličky, kostky, vaše hodinky, telefon - vše bude strkat do nejrůznějších míst.

Nemůžete zamknout dveře u záchodu? Není divu, když se pečlivě podíváte, dírka bude ucpaná (a vy si budete marně lámat hlavu, jak se mu to mohlo podařit). Ztratil se klíč? Radím, prohledejte i odpadkové koše. Já tam jednou našla klíče od domu, které jsem celý den hledala.

Předměty stále uchopuje tzv. klíšťovým úchopem (mezi palec a ukazovák). Kromě toho se dítě také začíná hodně zajímat o to, co je kde skryto - začne zkoumat, kde co je, co to tam dělá. A bude vytrvalé a umíněné.

FYZICKÝ VÝVOJ

* Většina dětí si umí sednout z jakékoli polohy.

* Pohybuje se kolem nábytku.

* Plazí se nebo leze po čtyřech.

* Vaše dítě už může několik vteřin samo stát.

* Umí odkutálet míč směrem k vám.

* Může držet hrnek s otvorem a napít se z něj.

DUŠEVNÍ VÝVOJ

* Většina dětí chápe slovo „ne“, ale ne vždy poslechne.

* Snaží se o prosazení vlastní osobnosti.

* Cíleně křičí, pláče nebo se směje, aby na sebe upoutalo pozornost.

* Napodobuje hříčky, které mu předvádíte.

* Dostává se do období dělené pozornosti, kdy je schopno soustředit se na více než na jednu věc.

SPOLEČENSKÝ VÝVOJ

* Žvatlání dětí zní jako řeč.

* Některé děti řeknou jedno dvě smysluplná slova, obvykle je to slovo „mama“ nebo „tata“, „brmbrm“ nebo „haf haf“.

* Většina dětí rozumí mnoha slovům.

* Většina dětí si oblíbí dětské říkanky a hry, například „Vařila myšička kašičku“.

* Rozumí jednoduchým výzvám: ne, otevři, zavři, vstaň, kde je bába, táta.

* Napodobuje gesta, zvuky a grimasy. Umí si samo vymýšlet hry.

Máte používat dětský jazyk?

Důležité je na dítě mluvit. I když si myslíte, že vám nerozumí, je to nutné pro jeho další rozvoj. Ovšem zda mluvit „dětskými slovíčky“, nebo „dospěláckými“, už záleží jen na vás. Porozumí stejně dobře slovu „papat“ jako „jíst“. Začne však používat slova, která používáte vy. Když ale budete na dítě mluvit „dětsky“, budete ho to muset jednou odnaučit. Používejte proto raději ta správná, ale přirozeně a se zájmem.

Košík pro hračky

Zaujetí pro všechny možné předměty můžete podpořit tím, že mu obstaráte hračku, se kterou si vyhraje: krabici nebo nějaký koš. Můžete použít krabici od televizoru nebo můžete koupit speciální box na kolečkách. Posbírejte předměty, hračky, prostě všechno možné a naskládejte to do krabice. Hlavně pozor, aby nebyly rozbitné a ostré. Můžete do ní dát například vařečky, trychtýře, naběračku, autíčka, starý kalendář, míček, kolíčky nebo kostky.

   

Poslední komentáře (1/1)

Ty brdo tohle malá umí od pul roka :-) ted by mohla začít chodit a bylo by to super :-)

Vložila: Anonym | 24.9.2012 07:56
   
PŘIDAT KOMENTÁŘ
   
   
VŠECHNY KOMENTÁŘE
   
REKLAMA
Další weby Mladé fronty
DIALOG
nápověda
Potvrzení
   
   
   
   
zavřít
Upozornění