Kojenec - 11. měsíc

Maminka

17.6.2009 12:00 | Ivana Ašenbrenerová | Maminka
RUBRIKA: Děti a mateřství

Kojenec - 11. měsíc Už brzy oslaví vaše děťátko první narozeniny.
Pokud vám ten minulý měsíc připadal náročný, připravte se v tom jedenáctém na pořádnou zatěžkávací zkoušku. Tím, jak se vaše dítě začíná pohybovat, se zvyšuje pravděpodobnost, že něco zničí nebo rozbije.

Rozhodně to nebude pro vás snadné, i když v první řadě budete nadšení z toho, jak je příjemné mít konečně dítě, které se hýbe z místa na místo. Jenže tato jeho schopnost ještě neznamená, že vše činí s rozumem - naopak.

Musíte předcházet nebezpečí, hlídat dítě a zároveň ho nechat, aby svoje fyzické dovednosti upevňovalo a zdokonalovalo. To už ale je na vás. Vytvořte doma co nejlepší podmínky pro vašeho ďáblíka, i když vám to zabere hodně času.

Přestavte pokoj, ve kterém jste nejčastěji, ukliďte to, co by mohlo dítě rozbít, i to, čím by se mohlo poranit. Zkontrolujte květiny, které jsou v obýváku, zda nepatří mezi ty jedovaté, a opatřete hrany stolů ochrannými kryty. Pro představu, zkuste si sami kleknout na kolena a několik minut se „plazte“ jen po nich. Na co dosáhnete, na to dosáhne i vaše dítě.

DOPORUČUJEME: Jak dlouho vlastně kojit? Aneb nic se nemá přehánět

Máte doma schodiště a musíte každou chvilku zvědavé dítě stahovat, aby nespadlo? Dejte tam vrátka. Otevírá kuchyňské šuplíky? Prostě na ně dejte speciální zástrčky, které mu v tom zabrání. A pokud nechcete utrácet, stačí provázek. U nás doma jsme měli takovéto provázky asi dva měsíce, než náš syn přišel na to, že je prostě nerozváže.

Nezapomeňte na zástrčky od elektrického proudu, i ty raději zabezpečte. Dítě v tomto věku strká do všeho prstíky, všechno zkoumá a skutečně nemá ještě takový rozum, aby si uvědomilo případné nebezpečí.

Myslete i na prášky na praní, prostředky na mytí nádobí nebo jiné chemikálie. A vařte raději na zadních plotýnkách - nikdy nenechávejte právě uvařenou polévku v hrnci na kraji sporáku. Mohlo by se vám to vymstít.

Dítě v tomto období charakterizuje zejména obrovská představivost a touha napodobovat. Všechno a po všech. Co uvidí u vás, to se bude snažit opakovat. Budete-li právě vařit, bude chtít taky. Budete-li vysávat prach, bude to chtít zkusit také. A bude vám třeba i pomáhat věci uklízet - a to někdy tak, že je budete dlouho hledat. Napodobují činnosti i slova.

V tomto období strávíte hodně času tím, že budete držet před dětmi předměty a říkat, aby to vás opakovaly. Bude je to asi bavit, ale nepočítejte, že se takto naučí za měsíc mluvit. První slova přicházejí pomalu, i když porozumění jim je rychlé. Vaše dítě musí nejprve naslouchat a učit se všemu rozumět. Nechtějte po něm nemožné.

Od lezení ke stání a chůzi

Vaše dítě už zřejmě leze obratně po kolenou nebo se pohybuje jako medvěd (po dlaních a chodidlech). Ovšem asi 15 % dětí začíná chodit bez předchozího lezení. Pokud vaše dítko tedy neleze, není to nic nenormálního.

Několik rad: Nedávejte botičky dítěti, které právě začalo stát. Boty jsou dobré teprve tehdy, když už skutečně chodí, a raději jen na ven. Botičky totiž ztíží udržení rovnováhy. Pokud nemáte koberce, nechte ho naboso nebo mu dejte ponožky s protiskluzovou úpravou.

FYZICKÝ VÝVOJ

* Většina dětí dokáže stát delší dobu s oporou a chodí kolem nábytku, uchopí mezi palec a ukazovák drobné předměty.

* Dokáže vylézt na vyvýšenou plochu 20 cm (například na schod).

* K řezákům, které vyrostly kolem půlroku, přibudou další zuby, postranní řezáky a špičáky. Ale je to individuální.

* Z lehu na břiše se posadí, většina dětí sama na chvíli stojí a některé už kolíbavě chodí s doširoka roztaženýma nohama.

DUŠEVNÍ VÝVOJ

* Dítě rozumí pochvale a kárání, ale pokud ho chcete potrestat, pak je podmínkou citový vztah, to znamená, že dítě musí vědět, že ho máte rádi.

* Snaží se napodobovat všechno, co vidí, což je důležité pro osvojování základních sociálních návyků.

* Rozvíjí se stupeň porozumění, dítě, na které hodně mluvíte, dokáže obvykle uposlechnout jednoduché rozkazy typu: dones si botičky, podej mi noviny nebo pojď se mnou. Když úkol „splní“, pochvalte ho.

SPOLEČENSKÝ VÝVOJ

* Prohlubuje se vztah k otci a dítě oceňuje zejména „silové“ hry, které s ním hraje. Dítě už dokáže komunikovat a dává najevo, co cítí a co odmítá.

* Buduje si slovní zásobu tím, že mu budete předčítat a předříkávat názvy věcí.

* Ukazuje na věci, které chce (brzy zjistí, že je to velmi účinný způsob).

* Dítě má oblíbené slabiky, které pořád dokola opakuje.

Intoxikace

Raději na to nemyslet, ale stát se to může. Až 2 % dětí skončí na pediatrické pohotovosti kvůli možné otravě. Většinou dítě sní nebo vypije látku podobnou něčemu, co má rádo - Savo, kuličky proti hmyzu, prášky na spaní apod. V 90 % jde o lék nebo čisticí prostředek, v 10 % byla nebezpečná látka přelitá do jiného obalu. Nejnebezpečnějšími místnostmi jsou kuchyně, koupelny, prádelny a garáže. Pokud se už něco přihodí, volejte na pohotovost nebo na toxikologické informační středisko.

Patří web Maminka.cz mezi vaše oblíbené? Nominujte jej v anketě českého internetu Kříšťálová lupa. Hlasovat můžete zde.

   

Poslední komentáře (0/0)

Nebyl vložen žádný komentář.
   
PŘIDAT KOMENTÁŘ
   
   
VŠECHNY KOMENTÁŘE
   
REKLAMA
Další weby Mladé fronty
DIALOG
nápověda
Potvrzení
   
   
   
   
zavřít
Upozornění