Kojenec - 3. měsíc

Maminka

17.6.2009 12:00 | Ivana Ašenbrenerová | Maminka
RUBRIKA: Děti a mateřství

Kojenec - 3. měsíc Já jsem tady, ve vaničce!
Miminko se má čile k světu, jak máte možnost každým dnem sama vidět. Jeho osobnost se začíná formovat, už vám nedělá potíže porozumět jeho kojenecké řeči a když pláče, víte, proč pláče.

Dítě už se naučilo, jak na vás. Moc dobře ví, že když se na vás usměje, odpustíte mu cokoli na světě. Zvládla jste dva měsíce a nepotřebujete už ani rady babiček, kamarádek nebo knížek. Jste mnohem citlivější a vnímavější k potřebám miminka a už vás toho příliš nezaskočí. A pokud ano, poradíte si.

Šestinedělí skončilo, a pokud jste byla přece jen tak trochu úzkostlivější co se výletů a návštěv týče, teď už můžete vesele plánovat návštěvy kamarádek, příbuzných i delší procházky s kočárkem. Přesto je však miminko pořád ještě malé a jeho imunita není plně vyvinutá. Proto poproste návštěvy, aby k vám nechodily v době chřipek nebo s jinou nemocí.

CHCETE BÝT SVÉMU DĚŤÁTKU BLÍŽ? ČTĚTE: Co vám chce říct? Naučte se rozumět kojencům i beze slov!

Netrapte miminko dlouho v cizím prostředí, nepřepínejte sebe ani miminko. Po hodině se už oba budete cítit pěkně utahaní. Kromě toho už dítě dobře pozná, kdo patří do té JEHO rodiny.

Ve 3. měsíci také začínají pravidelné návštěvy dětského lékaře na první očkování. Odborníci sestavili systém očkování, tzv. očkovací kalendář, díky němuž bude vaše miminko chráněno před mnoha nemocemi. Dodržujte lhůty, které lékař stanoví! Očkovací průkaz už jste dostala možná v porodnici, pokud ne, dostanete jej nyní. Do něj vám bude dětská sestra zapisovat veškerá provedená očkování. Je to cenný dokument, takže ho mějte pečlivě uschovaný a bude dítě provázet až do jeho 18 let.

Ve třetím měsíci po porodu se u vás mohou objevit první měsíčky a v jejich průběhu získá vaše mateřské mléko trochu jinou příchuť. Je možné, že se bude miminko odvracet a nebude mléko chtít. Nevzdávejte to a zkoušejte dál. Většinou se vše za pár dní upraví. Někdy se však stane, že dítě už mateřské mléko nebude chtít. I tehdy nezoufejte, udělala jste přece maximum. U některých dětí, které pijí mateřské mléko během menstruace, se někdy přechodně objeví neklid, ale i to je normální a není to důvod k tomu, abyste přerušila kojení.

Miminko v této době spí kolem 10 hodin v noci a přes den stále častěji bdí a vyžaduje pozornost. Pokud dítě během dne dlouho spí, nebude v noci tak ospalé. Musíte jej podporovat v tom, aby byl jeho hlavní spánek v noci. Hrajte si s ním, ukazujte mu nové věci, aby neusnulo třeba před obědem a aby se zbytečně nenudilo. Návyky při usínání jsou důležité a ještě se vám budou hodit.

MĚJTE DOMA POŘÁDEK!

Miminko je ve třetím měsíci poměrně čilé. Je to tedy doba, kdy byste měla začít s určitými změnami ve vaší domácnosti. Odstraňte z dosahu dítěte všechny cennosti, čisticí prostředky, květiny, které jsou jedovaté (například diefenbachie apod.), máte-li starší dítě, nenechávejte ho, aby si v blízkosti miminka hrálo s malými předměty, které lze snadno spolknout. Hračky, které miminku dáváte, by měly být vždy netoxické a omyvatelné!

FYZICKÝ VÝVOJ

Skoro všechny děti už umějí zvednout hlavu do úhlu 45°, ležet rovně na břiše nebo na zádech, paže zvedat směrem k hlavě, pohybovat se trochu dopředu tím, že kroutí rukama a nohama.

Většina dětí umí zvednout hlavu do 90°, zvednout hlavu, když leží na zádech, a překulit se ze zad na bříško. Některé děti dokonce umějí držet hlavu zpříma, když je držíte ve svislé poloze, zvednout hlavu, když leží na břiše a podepřít se pažemi, na břiše se posunout trochu dopředu. Umějí spojit ruce k sobě, když jim ukážete předmět, na který dosáhnou, spojí ručičky k sobě, aby ho uchopily.

Většina dětí umí zvednout jednu ruku nebo obě současně, přiblížit ruku k ústům. Některé děti dovedou sáhnout na předmět jednou rukou, aniž by ho stiskly. Výrazně se rozvíjí hmat - neznamená to jen to, že se bude dotýkat hraček, ale důležité je mazlení, laskání apod.

DUŠEVNÍ VÝVOJ

Miminko už dobře poznává známé věci - dívá se na svoje ruce a pozoruje je při pohybu, zaostří na svůj odraz v zrcadle, ale sebe ještě nepozná, to dokáže až zhruba v 15 měsících. Dítě už docela dobře uhodne, odkud se ozývají zvuky a podívá se tím směrem, aby se přesvědčilo.

Prakticky každé dítě ve 3. měsíci otočí hlavou, aby pozorovalo předmět, jehož pohyb začíná kousek napravo nebo nalevo od středu a pohybuje se v oblouku nad obličejem. Většina dětí pohne hlavou, aby předmět, který se pohybuje po oblouku 180° zleva doprava a obráceně, sledovala.

Máte-li doma šikulu, tak může sledovat předmět oběma očima, zaostří na ostré hrany a rohy. A může dokonce poznat už pohledem vaši tvář.

SPOLEČENSKÝ VÝVOJ

Vaše miminko už naprosto přesně ví, kdo je v jeho životě důležitý, proto má rádo kontakt. Bude se hodně smát, dokonce i někdy na „cizí“, zvláště pokud ze sebe budou dělat „šašky“. Už si začne mezi lidmi vybírat, v této době se totiž významně rozvíjí část mozku určená k rozpoznávání objektů a koordinaci ruka-oko.

Když vás uslyší, začne broukat, mávat ručičkama nebo nožičkama. Pořád na něj mluvte, kdykoli je vzhůru, i když vás nevidí. Je to doba, kdy už můžete začít dítěti číst, pokud ho to bude „bavit“. Ideální jsou pohádky a snažte se hodně měnit hlas.

Kromě čtení je důležitá slovní stimulace - dítě potřebuje dostatek podnětů. Podle výzkumů se ukazuje, že děti, které mají v prvním roce velkou zásobu slovních podnětů, jsou později inteligentnější. Když vás dítě uslyší, mělo by vám odpovídat broukáním, vrněním apod. Některé děti umějí používat zvuky p, b, h, smát se a vykřiknout radostí.

Jakou hračku koupit?

Tou nejlepší hračkou pro vaše dítě jste pořád bezesporu vy. Vaše tělo je jakýmsi gymnastickým náčiním, pomocí něhož může dělat věci, které samo ještě nemůže. Když mu věnujete čas a pozornost, je to pro něj ta nejlepší hračka, která existuje.

Ale dítě potřebuje už i jiné hračky pro svůj rozvoj. V těchto prvních měsících se děti na hračku nejen dívají, sahají a dotýkají se, ale i bouchají anebo si ji strkají do pusy. Hračku tedy nepoužívají jen jedním způsobem.

A jaké jsou pro ně ideální hračky? Různá chrastítka, která se pohybují (dají se připevnit na stranu postýlky), hrací hračky, chrastítka na zápěstí, hračky, za které se dá tahat, hračky, na které si může dítě sahat (podložka na hraní, plyšové zvířátko, které je příjemné na dotek apod.).

Rada pro vás: pozor na materiál a části, které by později dítě mohlo utrhnout, ukousnout. Plyšové hračky sice přitahují prach, ale většina se už dá prát, pokud ne, stačí, když je dáte na noc do mrazničky. Zničíte tak všechny ošklivé bakterie a roztoče. Hračky pořizujte co nejbarevnější.

   

Poslední komentáře (0/0)

Nebyl vložen žádný komentář.
   
PŘIDAT KOMENTÁŘ
   
   
VŠECHNY KOMENTÁŘE
   
REKLAMA
Další weby Mladé fronty
DIALOG
nápověda
Potvrzení
   
   
   
   
zavřít
Upozornění