Miminka, hejbejte se!

Tentokrát budou svaly maminek odpočívat a následující desetiminutovka plná jemného cvičení bude patřit jejich dětem. Správně provedené cviky zlepší psychomotorický vývoj miminka a utuží pouto mezi ním a maminkou.

Cvičení aktivuje svaly i smysly Ideální pro tuto aktivitu je zahřátá místnost s relaxační hudbou. Dítě by mělo být nahé, pouze v plence, aby dokázalo co nejintenzivněji vnímat podněty od maminky. Pokud je miminko zdravé, nemá žádnou probíhající infekci, nízkou porodní váhu nebo není předčasně narozené, může s ním maminka začít cvičit kolem ukončeného třetího měsíce, aby se správně nastartoval a podporoval psychomotorický vývoj. Maminka se snaží jemně rozhýbat velké klouby miminka, protáhnout velké svaly, postupně dítě navádět do koordinovaných pohybů. Utuží se svaly kolem páteře, stabilizuje se hlavička a zapojí se i břišní svalstvo.

Vše probíhá formou hry doprovázené veselými říkankami a básničkami. S tím je spojeno i polohování samotného miminka, tedy poloha na bříšku, na boku a na zádíčkách. Vše by se mělo odehrávat klidnou, pomalou formou, aby nebylo dítě vylekané a aby ho to zároveň bavilo.

Veškeré tyto aktivity by měly rozvíjet i smysly, proto by cvičení nemělo trvat déle než dvacet až třicet minut, aby se miminko mohlo soustředit, nebylo unavené a dobře spolupracovalo. Cvičení začíná na podložce, postupně se dítko přesouvá do náruče maminky, potom na rehabilitační míč a nakonec mu maminka udělá příjemnou uvolňující masáž.

Pohlazení

Navažte blízký oční kontakt a upoutejte pozornost děťátka. Pomalým pohybem hlaďte miminko, od hlavy přes celé tělíčko až k nohám.

Rozpažení

Miminko chyťte za dlaně a pomalu mu roztáhněte ručičky směrem do strany. Pokuste se se svým maličkým udržet oční kontakt.

Vzpažení

Chyťte dlaně dítka a s oblíbenou písničkou vytáhněte paže malého cvičence nad hlavu. Poté pomalu vraťte zpátky na bříško.

Bříško

Miminko jemně ho chyťte za lýtka. Pomalým pohybem kružte nožičkama miminka, nejprve směrem na bříško a zpět do stran.

Nožičky

Přiložte chodidla dítěte k sobě, aby se dotýkala malíkovou hranou, a pomalým houpáním nožiček do stran jemně protáhněte kyčle.

Přihlásit se

AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Máte díky Slunci více energie na zpracovávání svých duševních požitků. Taky zažijete šťastnější chvíle, než jste prožívali včera.…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci