Starší školní věk (11 až 15 let) - puberta

Maminka.cz

17.6.2009 12:00 | kre | Maminka.cz
RUBRIKA: Děti a mateřství

Starší školní věk  (11 až 15 let) - puberta Dospívání je náročné období v životě člověka
Puberta - zní to téměř jako nějaká nemoc. A ti, kdo jí procházejí, se tak často i cítí. Hodně pocitů souvisí s objevujícími se převratnými fyzickými změnami, hormonálními útoky a přeměnou těla (obvykle do proporcí a tvarů, které nejsou nikdy správné).

I když děti v tomto věku strašně touží po odpovědích i po ujištěních, mnoho z nich se zdráhá obrátit se se svými starostmi na rodiče. Nepovažujte omylem jejich mlčení za znamení, že všechno vědí nebo že o tom nechtějí mluvit. Někdy mají v duši velký zmatek, ani nevědí, na co se zeptat či jak začít. Přidejte ještě nejistotu a rozpaky, které většinou jakýkoliv rozhovor spojený se sexualitou doprovází a máte před sebou dilema jako hrom.

TAKÉ VÁS ZAJÍMÁ: Předčasná puberta u dívek - žádný důvod k radosti

TĚLESNÝ VÝVOJ

Dochází k tzv. pubertálnímu zrychlení (akcelerace) růstu - u chlapců mezi 13. a 14. rokem, u dívek o dva roky dříve. Kluci: cca 171 cm, dívky - 164. (V tomto období by se neměli pubescenti nijak „přetěžovat“.)
Pro období puberty je charakteristické vytváření sekundárních pohlavních znaků, k nimž patří:
• ochlupení v krajině podpažní, v krajině stydké
• vousy u chlapců
• morfologické změny prsních bradavek u hochů • vývoj mléčné žlázy u dívek
• u hochů je typický také rozvoj hrtanu, změna hlasu - mutace
• první poluce nastává přibližně ve 14 až 15 letech
• u dívek ovulace s nástupem první menstruace (kolem 12 a 1/2 roku).

V tomto období se navazují první heterosexuální vztahy.

PSYCHICKÝ VÝVOJ

* Po stránce psychické je pro pubertu typická nevyzrálost postojů, potřeba společenského kontaktu s vrstevníky, změna v sebepojetí. Místo rodičů mají velký vliv na sebehodnocení vrstevníci.

* Dochází k odklonu od dosavadních autorit, je zde výrazná tendence osamostatnit se.

* Stále větší důležitost nabývá volný čas: četba, hra (spíše složitější), sport (zvláště rvavé sporty), zájem o tajemství, romantiku, přírodu, o umění.

Patří web Maminka.cz mezi vaše oblíbené? Nominujte jej v anketě českého internetu Kříšťálová lupa. Hlasovat můžete zde.

   

Poslední komentáře (5/5)

Vztahy

Kromě heterosexuálních vztahů to mohou být i vztahy homosexuální. Nezapomínejte. V takovém případě potřebuje pubescent ještě mnohem více pochopení a podpory.

Vložila: Mike | 18.7.2012 15:45

fakt hustý fandim a čtu maminiku takže jedna s hvězdou <3

Vložila: Anonym | 12.6.2012 10:42

mutace

dobry den mam taky takový problem mutuju us dlouho a furt se mi hlas nestvrčí ale nevim jesli to je mutovaní protože mam dva hlasy a to jeden takovej nepřijemnej pisklavej a snim mluvim a jeden takovej tvrdej ten dvrdej sem mel us od sedmí třídy nevim jak mam mluvit jakym hlasem protoze si myslim ze ten mekej hlas se mi nestvrči muzete mi nak poradit dekuji , e-mail: majky0103@seznam.cz

Vložila: Anonym | 14.10.2011 23:14

Mutování

Dobrý den, děkuji za odpověď,ale měl bych ještě jednu otázku.Chtěl jsem vědět jak dlouho by to mohlo ještě trvat,ale to asi nejste schopna říci.Mohla by Jste mi alespoň říci jak poznám,že se můj hlas lepší..ano,vím to poznám samozřejmě hned,ale myslím´např. třeba „přeskakovat“ víc či míň moje hlasivky tím pádem by vedlo ke zlepšení? Moc Vám děkuji za odpověď.Prosím odepsat na e-mail:srnec88@seznam.cz

Vložila: Mikes | 30.5.2011 22:25

Mutování

Zdravím,chci se taky zeptat ohledně toho mutování...začal jsem mutovat v 15 letech a nyní mi bude za 3 měsíce 18 let.Může,mi někdo říci jak dlouho mi bude mutovat hlas?Ano,vím jsem v jakési skupině dospívající tak se mé tělo jak fyzicky tak psychicky mění,ale rád bych věděl jakou dobu to může trvat mutování.Děkuji za odpověďi a prosím odpověďi mi zaslat na e-mail: srnec88@seznam.cz.

Vložila: Mikes | 17.5.2011 08:06
   
PŘIDAT KOMENTÁŘ
   
   
VŠECHNY KOMENTÁŘE
   
REKLAMA
Další weby Mladé fronty
DIALOG
nápověda
Potvrzení
   
   
   
   
zavřít
Upozornění