Děti „masturbují“ už od kojeneckého věku. Neděste se, je to přirozené

Jestli si myslíte, že na tohle téma máte ještě čas, protože máte doma teprve několikaměsíčního kojence, věřte, že se s tímto problémem můžete setkat i vy. Masturbace u dětí může začít velmi brzo, klidně okolo půl roku věku.

Od miminek po batolata (a dál)

Jak onanie u tak malého děťátka vlastně vypadá? Miminko v postýlce zkříží nožičky, prohne se, začne jakoby tlačit a následně se zpotí. Výjev, který rodiče dokáže pěkně vystrašit, má ale zcela prosté vysvětlení: jde o dětskou masturbaci.

V pozdějším věku – batolecím – už bývají příznaky lehčeji rozpoznatelné. Dítě může používat vlastní ruce nebo plyšové hračky, kterými se tře v rozkroku. Stejně dobře mu rovněž může posloužit polštář nebo přikrývka či opěrka křesla či gauče.

Je to normální?

Rozhodně ano. U batolat – dětí do 3 let věku – bývá masturbace běžná, u dětí starších – předškolních – stále není výjimečná. Někdy to přijde s tím, když dítě přestane používat plenky a získá snazší cestu ke svým pohlavním orgánům. Nebo se to prostě stane jeden den při přirozeném prozkoumávání jeho těla.

Dítě zjistí, že tření pokožky v určitých místech mu způsobuje příjemné pocity, do této chvíle zcela neznámé. Pro mnoho dětí (chlapečků stejně jako holčiček) je to tak milé překvapení, že pak neváhají onanovat i několikrát denně a – jak je u dětí zvykem – zcela beze studu i na velmi veřejných místech.

Rozhodně nezakazovat

Dětská onanie je normální, i pokud se děje několikrát denně. Jinou věcí jsou ovšem rozpačité reakce okolí, které může vyvolávat zvláště, dochází-li k ní na veřejnosti. Odborníci radí rozhodně nezakazovat, ale snažit se dítěti vysvětlit, kde by se mělo této činnosti věnovat – tedy doma, v soukromí svého pokojíčku či postele. Neměli bychom se na dítě zlobit a přenášet na něj vlastní stud nebo rozhořčení. V tomto věku to děti ještě vůbec nechápou.

Raději vysvětlit kde a kdy

Co si tedy počít, pokud vaše dítě běžně přes den masturbuje? Pokud to dělá uprostřed hraní si třeba v obýváku nebo na návštěvě či před ostatními dětmi, měli byste mu hezky, v klidu vysvětlit, že je to něco, co by mělo dělat pouze v soukromí a následně se pokusit nějak odvést jeho pozornost.

Podobné incidenty ve školce se například ne vždy setkají s chápavým přijetím učitelek a následně i kolektivu, takže je důležité, aby dítě pochopilo, že je to také pro jeho dobro. Pokud ho při této činnosti přistihnete v jeho pokojíčku, nejlepší je nijak to nekomentovat a prostě zase odejít a nechat ho být. S věkem by se četnost onanování přes den měla postupně snižovat.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Přišla jste o velmi blízkou osobu a tato ztráta zůstává pořád čerstvá. Možná proto jste tak nervózní, a není divu; představa, že byste…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci