Maminka.czDovolená s dětmi

Děti na slunci: Používejte minerální filtry a dodržujte tyto zásady

Michaela Láchová 7.  6.  2019
Čím více slunce, tím lepší nálada. Souhlasíte? Sluneční paprsky zkrátka dokážou neuvěřitelné věci. Sluníčko umí být úžasně blahodárné, umí ale i pěkně nebezpečně vytasit drápky. Kde je tedy ta „zdravá míra“ a na co bychom si měli dávat největší pozor?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

To, jak až daleko můžete se sluníčkem zajít, se výrazně mění s věkem. Kůže dospěláka snese mnohem víc než ta dětská, která je mnohem zranitelnější. „Dětská kůže je vzhledem ke své nezralosti velice citlivá na oslunění. Udává se, že hodina pobytu na slunci u dítěte se rovná patnácti hodinám u dospělého jedince,“ vysvětluje MUDr. Jan Hugo z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Rizika s tím spojená se podle jeho slov přitom netýkají pouze snazšího akutního spálení, ale i trvalého poškození na úrovni DNA, které může vést ke vzniku kožních nádorů v dospělosti. 

7 tipů pro bezpečné opalování. Denně byste na slunci neměli být déle než 4 hodiny!

Opatrnost je namístě! 

Podíváme se tedy pěkně postupně, na co bychom v péči o dětskou pokožku neměli zapomínat. A začneme od nejmenších robátek, tedy u novorozenců a kojenců. Že vám je už dávno jasné, že na sluníčko nepatří? To ale není vše, co je potřeba vědět. Problémy totiž nemusí nastat jen v případě pobytu na přímém sluníčku, ale třeba i při procházce v kočárku. I když je dítě chráněno boudičkou, ta se velice snadno rozehřeje a teplota pod ní může být ještě vyšší než ta venkovní. Miminka navíc nemají ještě zcela vyvinuté potní žlázy, a velice snadno se tak přehřejí. Nikdy proto nenechávejte stát kočárek na slunci a na procházky vyrážejte za parného počasí buď brzy ráno, nebo až v podvečer. 

Proč rozhodně nezakrývat kočárek plenou? Tohle video vás šokuje!

Pokožka dětí je mnohem tenčí než kůže dospělých a obsahuje méně pigmentu, je tedy při vystavení sluníčku v podstatě bezbranná. Ani batolata byste tedy neměli na přímém sluníčku nechávat. „Děti do tří let by se nikdy neměly cíleně vystavovat slunečnímu záření. Dokonce i ve stínu je zapotřebí dbát na řádnou ochranu, díky odrazům totiž může na kůži pořád dopadat až 50 % UV záření. Obecně je proto příhodné i nošení speciálního fotoprotektivního oblečení. Neměli bychom zapomínat ani na ochranu zraku pomocí slunečních brýlí,“ podotýká MUDr. Jan Hugo. Samozřejmostí je i vhodná pokrývka hlavy, bez té by dítě v létě doslova nemělo vystrčit nos ven. 

Jaký zvolit UV faktor?

Do půlroku není vhodné děti mazat opalovacím krémem, jejich ochranu bychom tedy měli zajistit pomocí vhodného oblečení. Kojenci starší půl roku a batolata jsou při hrách a koupání paprskům chtě nechtě vystaveni, tady už jsou opalovací přípravky určitě namístě. 

Sáhnout byste měli každopádně po těch určených přímo pro děti. Podle způsobu ochrany před UV zářením v opalovacích krémech či emulzích rozlišujeme dva typy filtrů, a to chemické a fyzikální (někdy označované jako minerální). Chemické se vsakují do kůže, kde UV záření pohlcují. Ty fyzikální se oproti tomu chovají jako taková malá zrcátka a zmiňované UV záření odrážejí.

 

Pro dětskou pokožku používejte jen minerální filtry...

 

„Pro dětskou pokožku doporučuji výhradně minerální filtry, a to až do věku tří let. Minerální filtry nepenetrují do pokožky, zůstávají na jejím povrchu a pokožku nijak nedráždí. Stejně tak jsou vhodné pro ekzematiky a atopiky, nicméně zde platí, že v akutní fázi ekzému by postižená místa neměla přijít do styku se sluncem vůbec, hrozba buněčného poškození je kvůli oslabené pokožce extrémní,“ říká dermoporadkyně Ivana Domecká.

Sluneční brýle jsou v létě pro děti nezbytné. Čím dříve je naučíte nosit, tím lépe

Opalovací přípravky bychom měli vybírat s největší možnou pečlivostí. Důležité je sledovat etikety a nastudovat si jejich složení. Do dětských krémů určitě nepatří konzervanty, parabeny a parfémy. Podceňovat byste ale neměli také číslo ochranného faktoru. „Samozřejmostí jak pro děti, tak pro atopiky je výše SPF (Sun Protecting Factor) 50+. Od 12 let výš je možné používat přípravky pro dospělé, hypoalergenním složením ale nic nezkazíte a výši SPF znovu doporučím u větších dětí 50+, u dospělých min. 30,“ doplňuje dermoporadkyně. Do třetice nesmíme zapomenout, že jedno namazání skutečně nestačí. Opalovací přípravek je třeba nanést každé dvě hodiny, a to v dostatečném množství na celé tělo. „Při koupání, otírání ručníkem nebo při pocení přichází pokožka o potřebnou ochranu a je nutné ji znovu obnovit,“ dodává Ivana Domecká. 
Po každém pobytu na sluníčku nezapomeňte na péči po opalování, která podrážděnou pokožku zklidní a hydratuje. 

A když to přeženete? 

Pro případ, že ke spálení pokožky od slunce přece jen dojde, můžete aplikovat chladivé pěny a gely s panthenolem. Jako první pomoc dobře zabere i bílý jogurt nanesený na postižená místa. Pokud se kromě zarudnutí objeví i puchýřky, nesnažte se je propichovat, ať si nepřivodíte infekci. Přidá-li se k nim navíc zimnice a bolest hlavy, raději navštivte lékaře. 

Alergie na sluníčko: Jak ji poznáte a lze ji vyléčit léky?

Sedm zásad pro děti (i dospělé) na slunci: 

1. Děti do tří let by se neměly cíleně vystavovat slunečním paprskům. I když prcka držíte ve stínu nebo je zamračeno, nezapomeňte jej pečlivě mazat. 

2. Vybírejte přípravky určené pro děti, používat je můžete už od půlroku věku. Do té doby chraňte děti vhodným oblečením. 

3. Při nanášení ochranného přípravku nezapomeňte na citlivá místa, jako jsou třeba ramena, oblasti kolem plavek, ale i špičky oušek. Na rty použijte ochrannou tyčinku s SPF. 

4. Vždy myslete na to, aby mělo vaše robátko pokrývku hlavy. Skvělý je tzv. legionářský typ kloboučku, který chrání i zadní část krku. Pozor i na oči! Bez brýlí s UV filtrem ani ránu! 

5. Kontrolujte množství vypitých tekutin – a to nejenom u svého prcka, ale i u sebe! 

6. Mezi 11. a 15. hodinou má slunce největší sílu, jeho paprskům by se neměl vystavovat ani dospělák. 

7. Nezapomeňte na péči po opalování, kterou vyžaduje každý delší pobyt na sluníčku. 

 

Témata: Zdraví, Děti, Dovolená s dětmi, Cestování, Naše tipy, Maminka cestuje, Parfém, Slunce, SPF, Pokožka, Rovná, Klín, Paprsek, Sluníčko, Filtr, DNA, Minerál, Mazat, Přípravek, Záření, Pokrývka hlavy, Zdraví na Heureka.cz