Děti nejsou jen maminek. Jaká je role otců ve výchově dětí?

Z minulosti si tátu pamatujeme jako chlapa, který když něco řekl, tak to platilo. On byl ten živitel rodiny, podle kterého se řídil život rodiny. Jenže v současnosti jsou otcové v médiích často prezentováni jako nesamostatní hlupáci, nespolehliví dárci spermatu, podmnožina lidstva, kterou nikdo kromě jediného úkonu nepotřebuje. Kde je vlastně pravda?

Existuje nespočet studií, které prokazují, jak důležitý vliv mají otcové na své děti během jejich růstu a vývoje. Děti opečovávané svými tatínky, kteří mají zájem jakkoli se špinit jejich vzděláváním a vývojem, lépe prospívají fyzicky, mají lepší výsledky ve škole a pozor – nemívají tak často problémy logopedického charakteru.

Děti s tatínkem za zády si také dokážou lépe poradit se stresem a řešit frustrace, jež je během jejich života stoprocentně potkají. Úspěchy pak pokračují i v období puberty. V tomto věku dokážou lépe navazovat vztahy, jsou schopné připravovat si a přednášet hodnotnější referáty, mají lepší výsledky ve sportu…

Nejsou toto argumenty sloužící k tomu, abyste přehodnotila, zda bude muž vedle vás jen dárcem spermatu, nebo plnohodnotným tatínkem? Muži mají tisíc možností, jak být se svými dětmi (já mám také ve svém okolí „muže-rozsévače“, kteří na tuhle stránku otcovství moc nereflektují, ale o těch mluvit nebudu). Jaká tedy může být role otce ve výchově dítěte?

1. Aktivní

Takoví tatínci nikdy nezapomenou na to, že je čas dělat s dětmi úkoly, připravit si s nimi nejen referát, ale nacvičí také výmyk na hrazdě, když je třeba. Chodí na třídní schůzky a v bunkru z větví si se svými syny nebo dcerami špitají dobrodružné tajnosti, které by maminka nejspíš neschválila. Je dobré, když aktivní tatínek na příkladech ze svého života může ukázat, jak je to s kamarádstvím, které přetrvá věky, že je důležité milovat maminku, občas ji pohladit a dát pusu.

Potomci takových otců si do budoucna odnášejí nejen zodpovědný přístup k životu, ale také nejnižší riziko toho, že by se v dospělosti rozvedli nebo nějak chaoticky rozcházeli s partnerkou. A jejich děti? Budou mít zase skvělé rodiče, přístup je totiž dědičnou záležitostí. Pečlivý tatínek, starající se aktivně o svět svého dítěte a dávající najevo důležitost, s jakou je třeba k problémům teenagera přistupovat, jen málokdy vypustí do světa nezodpovědného jedince.

2. Kamarádská

Takoví tatínci si umí s dětmi hrát líp než maminky. Pomáhají dětem hrou rozvíjet koordinaci svalů, učí je sebekontrole, vysvětlují, jak překonávat limity, snažit se vždy vyhrát, ale aniž by došlo ke zranění (duševnímu či tělesnému) někoho jiného. Děti si vytvářejí se svými přáteli pevné emocionální svazky a jsou spolehlivé. V pubertě se z nich pak stávají parťáci pro sportovní výkony. Dokážete si třeba představit, jak radostné může být vidět svého syna uběhnout půlmaraton? Tatínci-kamarádi ten pocit znají…

3. Zásadová

Děti potřebují vůdce, který by jim konstantně ukazoval, co je dobré a co špatné. Tatínci, kteří jsou zásadoví, na svém obraze snadno předvádějí, jak je důležité žít zdravě a dodržovat dané slovo. S tímto přístupem snadno vychovají charakterově pevné jedince, kteří budou žít podle vlastních pravidel, jež zkrátka budou mít v krvi. Důležité je učit děti, jak zacházet s dobrem – jak ho objevit, komu ho předat.

V lidských vlastnostech je však zakódováno, že spíš než na dobrý skutek, umíme upozornit na chybu. Snažte se tedy u dětí vidět pozitiva, nekorigovat stále jejich nedostatky, ale chválit je. Jejich prospěch se zlepší a ony pochopí, že neprudíte, ale že je milujete. I když po svém.

Určitě si přečtěte: 10 přikázání úspěšného otce

4. Platící

Pro děti by se rozkrájeli. Společnost je stále založena materiálně a nejvíc jsou oceňováni otcové, kteří dítěti dají první poslední. Myšleno materiálně. Dávají jim ale také dostatek lásky a mají na to čas, když se pořád jen honí za penězi? Tatínci-živitelé mají opravdu málo času na to, aby byli se svými dětmi. Neškodilo by však, kdyby se naučili alespoň jednou týdně s nimi dělat přípravu do školy, vyrazit za dobrodružstvím do přírody nebo jednou za měsíc připravili víkend plný překvapení.

Nejde o drahé záležitosti, ale děti je skutečně ocení, protože touží po pevných rodinných vztazích. Ukažte jim, že peníze vydělat umíte, ale kromě toho také zvládáte milovat je i jejich matku. Příklad: Dnešní teenageři se o sexu dozvídají nejvíc z televize, filmu, hudby. Přitom potřebují odpovědi na zásadní otázky slyšet od tatínka (a maminky). Najdete si minutku na sexuální osvětu svých dětí?

5. Výchovná

Děti potřebují pomoct při budování vlastního vědomí o sobě samých, tedy najít sebevědomí a zničit nejistotu, jež je doprovází. Pro otce, kteří k výchově přistupují zodpovědně, by mělo být prioritou vyvést do světa děti plné sebevědomí, chuti učit se nové věci a s vědomím, že některé věci důležité jsou, jiné nikoli. A k tomu potřebují kouče, tedy vás.

Připravte je na samostatný život a neplýtvejte falešnými superlativy. Těch se jim v životě rovněž nebude příliš dostávat. Kouč také umí vysvětlit, že svoboda jedince je založena na odpovědnosti, a to byste měl svým dětem předat především.

Je jedno, kterou z cest si vyberete. Jen nezapomínejte dávat mezi jednotlivými stupni vzdělávání najevo moře lásky. Tu totiž děti potřebují především. Otcovská se od mateřské velice liší. Je jedinečná a nezastupitelná, proto byste se měl do výchovy dítěte zapojit co nejvíc. Bez vaší podpory a náhledu na svět bude vaše ratolest v budoucnosti ztracená.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Už delší doby pomýšlíte na to, jaké by to asi bylo vyzkoušet si bungee jumping? Nebo byste si chtěla zkusit seskok s padákem? Budete…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci