Dětská anorexie: Když desetiletá holčička drží diety...

Kult štíhosti se bohužel dotýká i malých dětí. Není divu, když od malička slyší všude kolem sebe, že jen štíhlí můžou být úspěšní. A pozor, nevině vypadající dieta se může lehce zvrtnout v poruchu příjmu potravy, tedy anorexii či bulimii!

Na základní škole jsem měla spolužačku Evu, která už do 4 let chodila na balet do přípavky Národního divadla. Její maminka do ní investovala veškerý čas a přála si, aby to její blonďatá dcerka někam dotáhla. Už v první třídě byla Evička nápadně hubenější, než my ostatní. Ve třetí třídě už si odlišnosti začala všímat i učitelka. Eva v 9 letech vážila pouhých 19 kilo. Když jsme byli na škole v přírodě, Eva musela trénovat a dodržovat speciální jídelníček, nemohla s námi běhat po lese a plnit bojové úkoly. Pak odešla na taneční školu a nějakou dobu jsme se neviděly. Když jsem ji potkala za pár let, vypadala jako troska. Vyprávěla mi, jak to s ní tehdy vlastně bylo. Jako primabalerína rozhodně neskončila. Místo v divadle pobývala po nemocnicích, v 11 letech jí diagnostikovali anorexii. Léčila se velmi dlouho a málem zemřela!

Holčiček, které z jakéhokoliv důvodu začnou v dětském věku držet dietu rapidně přibývá. Nároky okolí i samotných holek jsou tvrdé a vysoké. V sedmi letech si dívenky navzájem sdělují, kolik právě váží a že tu zmrzlinu by si dal jedině cvok. „Dívky dnes dospívají velmi rychle, brzy se líčí a zajímají se o kluky. Velkou roli v jejich sociálním statusu hraje oblečení a postava. Pokud nevyhovuje aktuálnímu diktátu, myslí si, že v kolektivu neobstojí. Držet dietu je pro ně symbol dospělosti, sebekontroly,“ vysvětluje psycholožka J. Nová.

Svou roli sehraje i napodobování toho, co vidí a slyší kolem sebe. „Setkala jsem se s případem, že pětiletá holčička trpěla bulimií. Byl to opravdu zvláštní případ. Nakonec vyšlo najevo, že její matka touto nemocí trpěla dlouhá léta. Z holčičky vypadlo: maminka zvrací, když se nají. Dítě bylo od miminka svědkem choroby své matky a prostě ji začalo napodobovat,“ vypráví Nová.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Jako asistentky, sociální pracovnice nebo recepční se uplatníte kvalitně. Díky Jupiteru máte totiž smysl pro zdvořilé chování a…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci