Dětská anorexie: Když desetiletá holčička drží diety...

Kult štíhosti se bohužel dotýká i malých dětí. Není divu, když od malička slyší všude kolem sebe, že jen štíhlí můžou být úspěšní. A pozor, nevině vypadající dieta se může lehce zvrtnout v poruchu příjmu potravy, tedy anorexii či bulimii!

Na základní škole jsem měla spolužačku Evu, která už do 4 let chodila na balet do přípavky Národního divadla. Její maminka do ní investovala veškerý čas a přála si, aby to její blonďatá dcerka někam dotáhla. Už v první třídě byla Evička nápadně hubenější, než my ostatní. Ve třetí třídě už si odlišnosti začala všímat i učitelka. Eva v 9 letech vážila pouhých 19 kilo. Když jsme byli na škole v přírodě, Eva musela trénovat a dodržovat speciální jídelníček, nemohla s námi běhat po lese a plnit bojové úkoly. Pak odešla na taneční školu a nějakou dobu jsme se neviděly. Když jsem ji potkala za pár let, vypadala jako troska. Vyprávěla mi, jak to s ní tehdy vlastně bylo. Jako primabalerína rozhodně neskončila. Místo v divadle pobývala po nemocnicích, v 11 letech jí diagnostikovali anorexii. Léčila se velmi dlouho a málem zemřela!

Holčiček, které z jakéhokoliv důvodu začnou v dětském věku držet dietu rapidně přibývá. Nároky okolí i samotných holek jsou tvrdé a vysoké. V sedmi letech si dívenky navzájem sdělují, kolik právě váží a že tu zmrzlinu by si dal jedině cvok. „Dívky dnes dospívají velmi rychle, brzy se líčí a zajímají se o kluky. Velkou roli v jejich sociálním statusu hraje oblečení a postava. Pokud nevyhovuje aktuálnímu diktátu, myslí si, že v kolektivu neobstojí. Držet dietu je pro ně symbol dospělosti, sebekontroly,“ vysvětluje psycholožka J. Nová.

Svou roli sehraje i napodobování toho, co vidí a slyší kolem sebe. „Setkala jsem se s případem, že pětiletá holčička trpěla bulimií. Byl to opravdu zvláštní případ. Nakonec vyšlo najevo, že její matka touto nemocí trpěla dlouhá léta. Z holčičky vypadlo: maminka zvrací, když se nají. Dítě bylo od miminka svědkem choroby své matky a prostě ji začalo napodobovat,“ vypráví Nová.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Možná po vás kdosi hází zamilované pohledy, které sice registrujete, ale jinak je vám to v podstatě jedno. Něco takového sice potěší,…
Maminka na Facebooku



Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci