Dětská chodítka - jsou pro děti vhodná?

Lékaři poměrně jasně dávají najevo názor, že chodítka nejsou pro děti vhodná, přesto je však stále mnohé maminky kupují. Jaké mají důvody? V čem chodítka můžou uškodit? Žila jsem v omylu, že chodítka jsou zastaralou záležitostí, kterou vidíme pouze na černobílých fotkách z našeho mládí a možná i v technickém muzeu. Opak je pravdou, chodítka se nadále čile prodávají a mezi zastánci a odpůrci této vymoženosti panují ostré rozepře.

Důvody maminek, které chodítka nekupují, jsou poměrně zřejmé. V prvé řadě jsou to poměrně zbytečné náklady. Dítě se naučí chodit tak jako tak a pokud mu ve vývoji něco brání, pomůže spíše rehabilitace než chodítko. Chodítko tedy určitě nepatří do základního repertoáru toho, co pro dítě nutně potřebujete.

Další argumenty zaznívají z úst pediatrů, ortopedů a fyzioterapeutů. Ti upozorňují na možné negativní důsledky časného používání chodítka jako je chůze po špičkách, potíže s rovnováhou nebo páteří. Ne na každém dítěti to musí zanechat nějaké následky, ale kdo to chce riskovat.

Každé dítě má nastavený přirozený průběh zrání, při kterém se v určitém sledu učí nové dovednosti podle toho, na co je psychicky a fyzicky připraveno. Narušení tohoto cyklu se nemusí vyplatit. Dítě začne chodit až tehdy, když jsou jeho klouby a svaly dostatečně silné na to, aby novou zátěž zvládly. U zdravých dětí tedy není důvod nějak tento přirozený proces uspěchat. V neposlední řadě hodně matek od zakoupení chodítek odradí úrazy, které se při jejich používání bohužel stávají.

DOPORUČUJEME: 7 mezníků ve vývoji do 1 roku, které čekají vaše miminko

Argumentů proti je tedy poměrně hodně, co tedy vede spoustu matek k tomu, aby chodítko své ratolesti pořídilo. Poměrně častým důvodem je jistá pohodlnost. Dítě se v chodítku samo zabaví, rodiče mají pocit, že je ve bezpečí, takže mají chvíli čas věnovat se třeba domácnosti nebo staršímu sourozenci.

Myslím si ale, že se najdou i maminky, které chodítko nekupují pouze z pohodlnosti, ale z přesvědčení, že dělají pro své dítě to nejlepší. Přečtou si v brožuře, v kolika měsících má jejich prcek stát, kdy má dělat první samostatné krůčky a pokud se mamince zdá, že chůze nepřichází tak brzy, jak by měla, pořídí na urychlení chodítko. V těchto případech bych však rozhodně doporučila spíš navštívit pediatra nebo fyzioterapeuta.
Pokud se z jakýchkoliv důvodů rozhodnete pro používání chodítek, držte se několika rad:

1. Raději aktivní chodítko než pasivní.
2. Chodítko používat nejdříve, když dítě umí sedět bez opory, raději, když už umí samo dělat první krůčky. (I přes to, že výrobci mnohdy inzerují, že je výrobek vhodný už pro děti od 6 měsíců)
3. Nikdy nenechávejte dítě v chodítku dlouho.
4. Vždy mějte dítě na očích.

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Už delší dobu je to s vaším vztahem k partnerovi povážlivě nahnuté? Nebo to není dlouho, co jste se sama s někým rozešla? Jestliže z…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci