Maminka.czDětská obezita

Dětská obezita: rizikové faktory a osvědčené tipy, jak proti ní bojovat

Barbora Vajsejtlová 12.  4.  2023
Zdravotní potíže, neohrabanost, vyloučení z kolektivu, problémy v mezilidských vztazích… Dětská obezita má v jednadvacátém století rozměry skutečné epidemie. Dali jsme dohromady věci, které o ní možná ještě nevíte.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mám jednu, z pochopitelných důvodů nejmenovanou známou, a ta zase jedinou dceru. Alenka chodí do třetí třídy a je, velmi eufemicky řečeno, při těle. Kdyby to nebylo nekorektní, nezaujatý pozorovatel by mohl říci, že je hodně tlustá. Její matka si to uvědomuje a často to řeší s dalšími matkami. Stěžuje si, že ostatní děti jsou na její dcerku ošklivé, že se jí smějí a nechtějí si s ní hrát. Nadává na dětskou lékařku, která ji straší, že pokud Alenka nezhubne, budou nejspíš řešit cukrovku a další onemocnění. Po těchto litaniích se obvykle přikolébá Alenka, která se beznadějně zadýchává už po jednom oběhnutí hřiště, její maminka sáhne do bezedné kabely a začne vytahovat balíčky sušenek, čokoládových tyčinek a ovocných přesnídávek – „aby měla holka taky nějaký vitaminy“.

Ke svačině je Alenka schopná sníst tři až čtyři rohlíky a komukoli, kdo se pozastaví nad tím, že osmiletá dívka dokáže zdolat větší porci než dospělý muž, to její maminka ochotně vysvětlí: „Když má hlad, tak jí snad dám dosyta najíst, ne? Co bych to byla za mámu?!“

VIDEO:  Výživa dětí před lety a dnes - Proč jedí dnešní děti hůře?

Emoční hlad

Dětská obezita je stále větší problém. Počet dětí, které bojují s nadváhou, rok od roku stoupá a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl v nejbližší době změnit. Všichni samozřejmě vědí, že k tomu, aby člověk netloustl, je potřeba, aby jeho kalorický výdej byl větší než příjem. Stejně tak už děti v první třídě umějí poslušně odříkat, že ke zdravému životnímu stylu patří vyvážený jídelníček a dostatek pohybu. Nicméně přesto, že se to jeví až primitivně jednoduché, dětská obezita nabrala v současnosti rozměrů epidemie. Odborníci se povětšinou shodují, že pokud dítě netrpí nějakými zdravotními problémy, jejichž důsledkem by bylo přibírání na váze, jsou hlavními „viníky“, stojícími za dětskou obezitou, především rodiče. Nejde přitom jen o to, že by třeba sami rodiče nedodržovali zdravý životní styl a dávali tak svým dětem špatný příklad. Problémem mohou být i emoce, které hrají v přejídání velkou roli. „Často se například mluví o takzvaném emočním hladu,“ říká psycholožka Zdeňka Dušková. „Emoční přejídání typicky spouští nějaká nepříjemná emoce, kterou má člověk tendenci zahnat právě jídlem. U dětí pak může být způsoben například i pocitem, že jim rodiče nevěnují dostatek lásky či pozornosti.“

V pokračování pro předplatitele také najdete

Proč neodměňovat sladkostmi?

Rizikové faktory dětské obezity

8 osvědčených tipů proti obezitě

Co jste o dětské obezitě nejspíš nevěděli

Otázky na Ivu Málkovou, psycholožku, která se věnuje obezitě

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Rodina, Jídelníček, Rodiče, jídlo, Dětský jídelníček, Děti a jídlo, Dětská obezita, USA, Pohyb, Potraviny, obezita, nadváha, Univerzita Palackého, Zdravý život, Rizikový faktor, Alenka, Stop obezitě, Praha, Iva Málková, Zdeňka Dušková, STOB, Sladkosti, Beznaděj, Česká republika, Faktor, Potraviny na Heureka.cz