reklama

Domácí práce, které v těhotenství raději přenechejte příteli!

Těhotenství je výjimečné období, ve kterém by se žena měla chovat trochu jinak, než doposud. To se týká i námahy spojené s vykonáváním domácích prací. Nelze s jistotou říci, které činnosti jsou pro těhotné ženy vhodné a které zcela zakázané. Naslouchejte svému tělu, samo vám napoví.

Jestliže se cítíte dobře, můžete se bez obav věnovat obvyklým domácím pracím. Platí však, že je musíte provádět s rozmyslem. Nikdo po vás určitě nebude žádat všechno „ťip ťop“ vygruntované. Nejdůležitější je hlavně vaše tělesná a duševní pohoda, takže se rozhodně vyhněte těžkým domácím pracím. Pokud stále chodíte do zaměstnání, úklid nechejte až na víkend, kdy se o ně společně podělíte s partnerem.

Při práci buďte obezřetná, hlavně co se týká manipulace s věcmi ve výšce. Zcela přirozeně si s rostoucím bříškem budete připadat stále více nešikovná a unavená. Pokud třeba pečujete o zahrádku, nebo konáte jinou práci při zemi, provádějte ji raději v kleče, nikoliv ve dřepu. Na stírání podlahy je dobrým pomocníkem mop. Poloze v podřepu byste se měla vyhnout, protože tak dochází k tlaku na břicho a omezení krevního oběhu v nohou. Při nakupování si potraviny rovnoměrně rozložte do dvou tašek. Pro větší zásoby choďte s partnerem.

Čemu se vyhnout

  1. Nevhodné jsou těžké práce, při kterých žena zvedá těžká břemena
  2. Pozor na práce s chemickými látkami, které mohou negativně ovlivnit vývoj plodu (např. práce s barvami, ředidly, ale také dlouhodobý pobyt v zakouřených místnostech…).
  3. Dlouhodobé stání vede ke vzniku křečových žil a při celodenním sezení se zvyšuje riziko trombózy dolních končetin (proto žehlení raději nechte pro partnera)
  4. Věšení záclon
  5. Mytí skříní či oken
  6. Velké nákupy
  7. Řízení auta – dlouhé cesty

Základním předpokladem zdravého vývoje miminka je dostatek odpočinku a relaxace. Těhotenství je samo o sobě stavem, který může vyčerpávat a unavit. Proto se držte jednoduché zásady všeho s mírou a s přihlédnutím k vašemu momentálnímu zdravotnímu stavu či možnostem.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Máte sklon chovat se jako ostatní lidé líně, je ale pravda, že na všem vidíte pozitivní i negativní stránku, která vás překvapuje.…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama