Druhý porod? Už jedině s dulou!

Pro mnoho žen je těhotenství a zvlášť porod něco, z čeho mají strach. Obávají se, jak to všechno zvládnou a že jejich psychika dostane pořádný kopanec. Přibližně před deseti lety se proto i u nás v Česku oficiálně objevily vyškolené duly, které rodičkám pomáhají na cestě k mateřství.

Když jsem byla těhotná, o dulách jsem něco málo slyšela, ale pokládala jsem je za celkem zbytečné. Představovala jsem si, že jde o jakési velmi podivné šamanky, které podněcují ženy k takzvaným alternativním porodům, o nichž si myslím svoje. Tudíž by mě ani ve snu nenapadlo nějakou z nich kontaktovat. Dnes vím, že kdybych byla lépe informovaná, ráda bych jejich služeb využila. Můj porod totiž nepatří mezi nejúžasnější momenty mého života a jsem si jista, že tomu tak díky dule nemuselo být. Od některých svých kamarádek jsem slyšela samé úžasné historky. Takže u dalšího těhotenství nezaváhám!

Když jsem se nedávno viděla na dětské oslavě s kamarádkou Hankou, která si nedávno přivezla z porodnice svou druhou dcerku, nemohla jsem uvěřit tomu, jak nadšeně vyprávěla o porodu. Její první zážitek před třemi lety se velmi podobal tomu mému: malé peklo. Před časem jsme si přitakávali na téma: porod už nikdy! Jenže Hanka znovu otěhotněla a většinu času očekávání měla z porodu trauma a bála se, že se ten šílený zážitek bude opakovat.

Kontaktovala proto dulu, paní Lucii, která ji začala navštěvovat v průběhu třetího trimestru a značně na Hančině psychice zapracovala. Nacvičovaly si spolu dýchání, cvičení, tlačení… Když přišel den D, Lucie byla od začátku do konce u své svěřenkyně a odbourávala vše nepříjemné. Komunikovala místo Hanky se zdravotníky a tak se rodící žena mohla zcela soustředit jen na sebe.

ČTĚTE TAKÉ: Druhý trimestr? Skvělý čas pro sex!

"Všechno běželo jako po másle a já byla úplně klidná. Věděla jsem, že je se mnou někdo, kdo mi rozumí, umí mě podpořit a dokáže mě nenásilně nabudit. Druhý porod se díky dule nedá s prvním srovnat, i když trval déle a o něco víc mě bolel," vypráví Hanka. Není tedy co řešit, příště do toho jdu bez váhání také. Už žádné předsudky. Dulu můžete kontaktovat například přes web duly.eu!

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Jak je to dlouho, co jste se někde pořádně „vyblbla“? Jestli máte v rodině nějaké předškolní robátko, půjčte si ho na odpoledne a…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci