Eliška a Jakub – absolutní vítězové jmen za rok 2011

V rámci každoročního mapování vyhlásil i letos Český statistický úřad nejpopulárnější jméno. O první příčku se dělí Eliška a Jakub. Zatímco chlapci často jméno podědí po tátovi, holčičkám kreativní maminky vymýšlejí zajímavější varianty. Celkově bylo loni mezi chlapce rozděleno 1130 a pro dívky 1317 různých jmen.

Elišce se těsně lepí na paty Tereza, která má o pouhé tři nositelky méně. V závěsu potom za sebou zanechávají Adélu, Natálii a Annu – stálice preferované řadu let. V nejaktuálnějším žebříčku (z ledna 2012 – viz obrázek) se v TOP 5 umístily: Eliška, Tereza, Adéla, Karolína a Anna.

Nejoblíbenějším klučičím jménem byl zmiňovaný Jakub, dále pak Jan a Tomáš. Stejně jako u dívčí varianty, i je volí rodiče už déle jak deset let. Na rozdíl od dívek, chlapci daleko častěji své křestní jméno podědí. „Čtyři z pěti Zdeňků, Milanů a Miroslavů se může pochlubit tím, že mají stejné jméno jako jejich otec. Mezi často děděná jména patří také Jaroslav (68,9 %), Roman (67,3 %), Jiří (66,2 %) nebo Karel (64,2 %),“ uvedl ČSÚ.

Nezůstáváme jen u klasiky

Češi se nebojí vstupovat do méně známých vod a volí čím dál častěji netradiční jména. Mezi dívkami se tak objevily třeba Azjargal, Colette, Qi nebo Šeherezáda. Chlapci nezůstávají pozadu se jmény Mateo, Ozzy či Gandash.

Prohlédněte si statistiku TOP 10 nejoblíbenějších jmen od roku 1999 po současnost a zajímavé mapky jmen podle krajů.


Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Máte obavu, že vás někdo sleduje nebo že si vás ostatní divně prohlíží. Nebuďte zbytečně paranoidní ani úzkostlivá. Nepříjemného pocitu…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci