Intimní problémy narušují psychiku

Léto je spojeno se spoustou radovánek, nicméně ty bývají vykompenzovány různými obtížemi. Otlačeniny, tření kůže o mokré plavky, opruzeniny, nadměrné pocení nebo vlhko v oblasti rodidel. Gynekologické obtíže vás často staví do sociální izolace, narušují jim partnerské vztahy a ve svých důsledcích vedou k sexuální abstinenci…

Používání parfémů, aviváží nebo navoněných ultratenkých vložek, které narušují přirozené slizniční bariéry pochvy, vedou ke vzniku nejrůznějších subjektivních potíží. K tomu se přidává čím dál vyšší pracovní vytížení, stres a nervozita, které oslabují imunitu a zvyšují náchylnost organismu k infekcím. Není divu, že nás při první příležitosti zaskočí mykózy, záněty a vaginální infekce.

Klín nás začne pálit, svědit nebo bolet, obtěžují nás nepříjemné výtoky. Začneme se zabývat jen svými potížemi a nejsme schopny se soustředit v práci, ani relaxovat. Gynekologické potíže nám mohou zkazit dovolenou a omezit běžný život. Ocitáme se v „začarovaném kruhu“ – zdravotní problémy v intimních partiích vyvolávají negativní emoce. Hněv, strach, úzkost či deprese přinášejí problémy v osobním a zejména sexuálním životě.

99 % sexuálních problémů souvisí s vagínou

„Z gynekologických potíží se může vyvinout problém v sexuálním prožívání ženy. Ten pak přetrvává i po odeznění a léčbě příčiny, a často se velmi těžko odstraňuje,“ říká primářka psychiatrického oddělení v Ústí nad Labem MUDr. Staňková.

Mezi nejčastější gynekologická onemocnění patří kvasinkové a bakteriální infekce, ale lékařskou pomoc vyhledá jen deset procent žen – mnohdy proto, že se za své potíže stydí a nechtějí o nich mluvit. Jak říká MUDr. Zdenka Staňková, hlavními důvody bývá podcenění situace, nebo přílišná úzkost: „Obecně je úzkost dobrým podkladem pro zvýšené sebepozorování a katastrofické myšlenky. Některé obzvlášť citlivé ženy přijdou za gynekologem kvůli výtokům z pochvy, a přestože vyšetření žádný zdravotní problém nepotvrdí, začnou se víc pozorovat. Mohou dokonce trpět poruchami spánku a emocí, což jen podporuje jejich obavy, které pak dominují nad vším ostatním. Tyto pacientky navštěvují další specialisty. Myslím, že za tím je spíše strach z nějakého vážného onemocnění.“

Gynekologická onemocnění a psychika

Něco jiného jsou předoperační úzkosti spojené s gynekologickými zákroky, které v sobě často skrývají obavy ze ztráty ženskosti, změn osobnosti a vztahů: „Tyto obavy mohou vyvolat různé psychické reakce, například pokles sebeúcty, sebepodceňování a pocity méněcennosti,“ vysvětluje MUDr. Staňková a dodává, že je velice důležité, aby žena získala pocit kontroly sama nad sebou. Velké psychické problémy přináší sterilita. Provází ji typická triáda: deprese – hněv – pocity viny. Následků je pak celá řada, mimo jiné úzkostná porucha, chronický stres i poruchy příjmu potravy: „Sterilita ovlivňuje také partnerský vztah, proto se doporučuje jak individuální, tak partnerská psychoterapie,“ vysvětluje MUDr. Staňková.

Gynekologické problémy všeho druhu, ať se jedná o záněty, myomy, mykózy, cysty či dokonce maligní nádory, provázejí v různé intenzitě psychické problémy - na druhou stranu se dlouhodobá psychická zátěž, přetrvávající neshody s partnerem či konflikty v rodině stávají spolu spouštěči těchto onemocnění.

Psychogenní příčiny gynekologických potíží

Zejména u žen se sklonem k úzkostem a depresím se často objevují gynekologické bolesti bez zjevné organické příčiny a bez patologických mikrobiologických nálezů. Například vulvodynie, projevující se jako chronický pocit pálení

, svědění a bolest v intimních partiích, často souvisí s úzkostnou poruchou a psycho sexuálními traumaty. Také chronická bolest v malé pánvi jde nejčastěji ruku v ruce s psychickými problémy, ale také se závislostmi, sexuální dysfunkcí či pohlavním zneužíváním. „Pánevní bolest bez zjevné příčiny, která trvá déle než půl roku, se nazývá psychogenní pelipatie,“ vysvětluje primářka a doplňuje, že bolest se objevuje v souvislosti s emočními konflikty nebo závažnými psychosociálními problémy. které výrazně ovlivňují chování ženy: „To se pak odráží v jejích vztazích.“ Důležitá je podpora a pozornost ze strany lékaře i nejbližších osob.

Jak neztratit chuť na sex

V případě prvních příznaků jakýchkoli změn v intimních partiích neoddalujte návštěvu odborníka. Nezapomeňte, že pravidelné gynekologické prohlídky, vhodná tělová kosmetika, kvalitní prádlo a zdravý styl života je nejlepší prevencí gynekologických potíží i předpoklad zdravého sexuálního života.

„Přestože sex působí ženám rozkoš a požitek, mnohem důležitější než brilantní sexuální život je pocit, že jsou milovány a mají vedle sebe citově spolehlivého, pozorného a ohleduplného partnera, se kterým si mohou v případě intimních potíží bez obav a beze studu promluvit,“ zdůrazňuje MUDr. Zdenka Staňková.

Pozor na sezónní gynekologické problémy

Ať už cestujete po své vlasti nebo jedete poznávat exotické země, neměla byste zapomenout ani na intimní lékárničku. V ní by neměl chybět přípravek pro intimní hygienu, který zajistí každodenní ochranu proti tvorbě zánětů a účinnou prevenci proti podráždění a (díky přírodní bázi se si s tělem dobře rozumí Intimaid bez parfemace).

Pokud se, zejména v zahraničí kde nemáte normální přístup k doktorovi, vyskytnou problémy, je dobré mít s sebou preparát s laktobacilem (např. Fermalac, který obsahuje mléčné mikroorganismy a díky tomu zabraňuje množení škodlivých mikrobů). Jako doplněk intimní hygieny dobře funguje výplach, který zajistí správné PH v pochvě (zmírnit nepříjemné příznaky pomůže např. Aflovag).

Pokud jste příznaky podcenila a již se u vás projevila kvasinková infekce, není lepší volby, než použít antimykotika, která jsou účinná 100% proti všem kvasinkám a jsou volně prodejná. I obyčejná menstruace vás může pěkně potrápit – nervozita a podrážděnost letní pohodě moc nepřidá.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

I kdybyste si na sebe dneska vzala jutový pytel, vaše ženskost bude vynikat. Vůbec se nedivte tomu, že se za vámi budou mužští otáčet…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci