Jak děti vychovává přítomnost alkoholu v rodině?

Když jsme byli malí, děda si nás o prázdninách brával vždycky na týden na dva na chalupu. Po večerech sedával u otevřeného okna, kouřil, upíjel červené víno a psal. Pokoj byl plný můr a my jsme se tudy bály projít i na záchod. Dodnes mám hrůzu z můr, ale k červenému vínu chovám zvláštní sentiment. Kdybych po něm do třiceti minut spolehlivě neklimbala, popíjela bych ho po večerech mnohem častěji.

Domácí alkohol versus ten hospodský

Dle mého názoru, rodič, který se kolem půlnoci vrátí z hospody domů, smrdí pivem a kouřem a svým hlučným příchodem případně ještě vzbudí své spící děti, je jen těžko srovnatelný s někým, kdo doma u televize či knížky popíjí víno. A jestli jsou tomu popíjení přítomné děti je podle mě naprosto nerelevantní. Je otec pijící v hospodě lepší, protože nevystavuje své děti přímému styku s alkoholem?

=====Pijící rodiče = pijící děti?=====

Mezi některými psychology panuje přesvědčení, že rodiče, kteří často konzumují alkohol v přítomnosti svých dětí (ať už u svátečního oběda, na oslavě něčích narozenin či jen tak večer u televize), je tak nepřímo vedou k experimentování s alkoholem a opíjení se. Dítě vidí své rodiče pít a podvědomě nabude přesvědčení, že alkohol je zdravý prospěšný a na jeho konzumaci není nic špatného. Přirozeně potom nemá důvod myslet si, že by to nemělo dělat.

Všude jinde, jen ne doma
Z logiky této věci vyplývá, že náš otec opíjící se raději v hospodě, kde na něj jeho potomstvo nevidí, jde svým dětem mnohem lepším příkladem. Riziko, že ho budou napodobovat a začnou ve svém útlém věku konzumovat alkohol, tu přeci odpadá. Že?

Opíjení do němoty

Podle stejných psychologů spočívá největší problém v tom, že v momentě, kdy se nezletilé dítě dostane k alkoholu (na soukromé párty, v baru, kde mu pití kupuje starší kamarád…), opije se doslova do němoty. S tím se nedá než souhlasit. Stále mi ovšem uniká ten spojovací článek; ta souvislost mezi rodičem popíjejícím doma Beaujolais a jeho potomkem, který se v místní nalejvárně ztříská do bezvědomí. Je to opravdu proto, že je doma vystaven vlivu alkoholu? Že večer vidí své rodiče otevřít si lahvinku vína? Že možná dostane příležitostně ochutnat?

Alkohol-friendly

Myslím, že dítě, které je úzkostlivě drženo mimo dosah jakéhokoli alkoholu, tj. nikdy své rodiče nevidí nalít si skleničku či otevřít si pivo, vrhne se pak, až dostane šanci, na alkohol s mnohem větší vervou než děti vyrůstající v normálním alkohol-friendly prostředí. A takovým prostředím samozřejmě nemyslím hospody či bary. Myslím zdravě fungují rodinu, kde si rodiče klidně večer otevřou lahev vína, ale konzumují ho střídmě a nezapomenou svým dětem úměrně jejich věku vysvětlit, proč ony ho ještě nemohou.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Dnešek pro vás znamená den, kdy vymyslíte cokoliv. Vaše mysl bude uvolněná a připravená pro nové nápady a nečekaná spojení těch…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci