Jak na rostoucí dětské zoubky

Jen co odezní potíže s dětskými kolikami a miminko se navykne na nějaký pravidelný režim, nastupují další obtíže – růst zoubků. Někteří kojenci ho zvládnou bez potíží, pro jiné rodiny se toto období stává noční můrou.

První zoubek se vyklube většinou kolem šestého měsíce a na konci prvního roku zdobí dětskou pusinku přibližně 8 zoubků. Kompletní chrup složený z mléčných zubů mívají děti ještě před třetím rokem. Pokud je však tempo u vašeho dítěte rychlejší nebo pomalejší, nedělejte si z toho hlavu. Existují miminka, u kterých se první zoubek objevil již v průběhu šestinedělí a jiné mají ještě na začátku batolecího věku holé dásně.

Růst zoubků většinou doprovází několik nepříjemných příznaků. Mezi nejčastější patří citlivost a zvýšená prokrvenost dásní, velká potřeba všemožného kousání a sání a nadměrné slinění. Děti mohou být podrážděné, plačtivé a objevit se mohou také potíže se spaním. Často se vyskytne také zvýšená teplota nebo průjem.

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Hlídáte si složení dětských potravin? Éčka mají vliv i na astma

Jak dítěti můžete ulevit? Některým dětem pomáhá klasický dudlík, nebo jemná masáž dásní od maminky. Zakoupit můžete také kousátka, která jsou běžně dostupná v téměř každé drogérii. Některá z nich jsou naplněné vodou, mohou se dát do ledničky a dítko pak příjemně v pusince chladí. Nikdy ho však nedávejte dítěti zmrzlé z mrazničky.

Kousátka jsou vhodná zejména pro kojence, kteří ještě zoubky nemají a teprve se klubají, v opačném případě hrozí, že je mohou prokousnout. V lékárně zakoupíte i další zklidňující gely a mastičky. Můžete vyzkoušet také starou“babskou“ radu a dát dítěti na žvýkání kůrku chleba. V případě nadměrného slinění je také vhodné pořídit si mastičku na bradu, aby se dítěti neudělala na kůži vyrážka.

Nezapomínejte se již o první zoubky pečlivě starat. Už s prvním zoubkem se vyplatí objednat dítko poprvé k zubaři, aby vás informoval o správné péči o tyto malé zoubky.

Říká se, že kdo uvidí u dítěte první zoubek, měl by dostat nové šaty. Přeji tedy hodně úspěchů při jeho hledání!

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Jste těsně před dokončením nějakého úkolu a už hoříte nedočkavostí? Dejte pozor, aby se kvůli tomu všechno nezhatilo a nesesypalo jako…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci