Je vaše miminko nejkrásnější ze všech? Nejde o náhodu...

Jasně, všechny děti jsou roztomilé, prostě k sežrání. Jenže každá maminka jen své vlastní mimi považuje za ten nejdokonalejší „velevýtvor“ přírody. Čím to je, že býváme vůči svým dětem tak nekritické?

Začíná to už v porodnici. Přiznejte se: určitě jste se také při procházce po nemocniční chodbě nenápadně dívala do vozíčků ostatních maminek… A to jen proto, abyste se utvrdila v názoru, že právě vy máte to nejúžasnější miminko! Je to úplně normální a přirozené. Prostě si takhle potvrzujeme svůj vlastní úspěch. Srovnávání dítěte s jinými koneckonců pokračuje celý život - na hřišti, ve školce…

ČTĚTE TAKÉ: Risk nebo zisk? Slavné těhotné maminky v „pokročilém“ věku

Příroda je moc chytrá! Vyloženě si nás naprogramovala tak, aby vznikla co největší pravděpodobnost, že své potomky neopustíme a nenecháme je napospas. Děti jsou tak neskutečně roztomilé právě proto, aby je měli všichni kolem tendenci opečovávat a chránit, což je pro totálně závislého tvorečka zásadní. Vzpomeňte si na ty probdělé noci, strach a nervové kolapsy, které zažíváte jen kvůli tomu, že jste matkou. Kolikrát je to za hranicí únosnosti. A pak si vybavte také ten úžasný bezzubý úsměv svého malého broučka. Právě pro tenhle malý okamžik jste ochotná ta muka vydržet i nadále, že?

Žádné mamince nevadí, že má její mimi odstáté uši nebo hrbolatou strupatou hlavičku. „Za svou dlouholetou praxi jsem zažila jen párkrát, že by se maminka hned po porodu vyjádřila nějak negativně o svém dítěti. Všechny bývají v euforii a stále opakují: ten je ale kráááásný! A není divu. Objektivně řečeno, drtivá většina novorozenců moc krásná není. Leckdy si pro sebe říkám, snad z toho ten špunt brzy vyroste,“ vypráví o svých zkušenostech s humorem porodní asistentka Alena Baborovská. „Kdyby se mamince dítě vyloženě hnusilo a tento pocit přetrval, byl by to jasný signál, že není něco v pořádku. V takovém případě by bylo asi nejlepší se poradit s psychologem,“ uzavírá Baborovská.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Jen co se ráno probudíte a popijete ranní kávu, už vás přepadne hříšná myšlenka, kterou ovšem kvůli pracovním povinnostem není čas…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci