Ve společnosti jsem za špatnou matku... ale mé děti září štěstím!

Maminka.cz

15.6.2012 16:00 | Martina Machová | Maminka.cz
RUBRIKA: Jen pro maminku

Ve společnosti jsem za špatnou matku... ale mé děti září štěstím! „Promiňte vážení, byt mi Savem nevoní...“
„Nepeču, nežehlím, mnohdy jenom chleba jím. Promiňte vážení, byt mi Savem nevoní.“, zpívaly by včelí medvídci u nás doma. Ano, mnoho takových bohulibých činností nestíhám. Doma i venku nepoletují čmeláčci, ale mí předškoláci, v bytě i venku to bzučí jak v úlu a občas to tu i tak vypadá. Zmoženi poletováním „vdechnou“ k večeři takřka cokoliv a místo kroužku angličtiny, tenisu a baletu jdou opět poletovat.

Nejenže si „čmeláčci“ zatím nelámou hlavu na mnoha kroužcích rozvíjejících osobnost, schopnosti a kreativitu, ale venku i doma poletují v poděděném oblečení, trendy hračky z televizních reklam doma nemají, kolo mají z bazaru a vůbec jim to nevadí. Malé děti totiž neřeší spoustu věcí, které řešíme my. Tedy pakliže neustálé srovnávání, vypichování toho či onoho, nebo naopak opovrhování určitými věcmi nepřevezmou od nás. V předškolním věku jsou dětem značky ukradené. Navíc je jim jedno, jsou-li vyžehlení nebo mají-li záplaty na kolenou, neřeší barvu kůže natož značku tříkolky nebo lyží.

ČTĚTE TAKÉ: Risk nebo zisk? Slavné těhotné maminky v „pokročilém“ věku

Když jim dáte vybrat mezi ultrabarevným maxilízátkem z pouti, nebo ve vašich očích opravdu hodnotnou knihou, ve většině případů volí okamžitý užitek – sladkou chuť nezdravých barviv, které si s chutí a bez výčitek svědomí užijí. Děti, kterým jsme nesebrali svým pragmaticko-kritickým dospělým pohledem na život část jejich duše, jsou bezstarostné a bezprostřední. Neužírají je starosti a chtění, která trápí dospělé. Pokud jim tento prostor, jasné hranice a lásku poskytujete, je spousta okolních věcí pouze méně významnou kulisou.

Bordel v bytě šťastné dítě?

„Bordel v bytě šťastné dítě.“ – toto otřepané a lehce chvástavé tvrzení má svá úskalí, pokud vám onen bordel nevadí, a pohybujete se v něm s jistotou a půvabem baletky, bude vaše dítě jistě šťastné, neboť čas, který mu na úkor úklidu věnujete, nebude vykoupen špatným svědomím, nevraživostí s neustálými „nervy na pochodu“. Právě z těchto důvodů je toto přísloví poněkud relativní.

Jak se pozná dobrá máma? Jednoduše, má šťastné děti

Nikdo z nás se rodičem nenarodil, všichni se rodičovství učíme. Všichni jsme samouci. A naprosto všichni děláme chyby. To, zda tuto úlohu obstojně zvládneme, neovlivní ani počet našimi dětmi navštěvovaných zájmových kroužkům, muzeí, galerií a zemí, či značka oblečení nebo hraček. Natož to, je-li náš byt jak ze škatulky, spíž plná domácích přesnídávek a kompotů a každý rok je nově (a hlavně kreativně!) vymalován dětský pokoj, vybavený antialergickými lůžkovinami a čističkou vzduchu. A pozor, dokonce to nepoznáte ani podle úžasného vysvědčení! Vaše rodičovské kvality změří pouze míra důvěry vašich dětí k vám, to, zda jsou šťastné a vy jste vždy těmi, ke komu se obrací, jsou-li v nesnázích.

   

Poslední komentáře (5/7)

píseček

Tak bordýlek v bytě je to poslední co mne tankuje, spíš bych občas natankoval těm maminkám co v rámci sterilizace svých dětí mají spotřebu krabičku hygienických ubrousků na den. osobně tvrdím že je hodně špatná věc ten dnešní trend se odvracet od přirozeného budování imunity dětí. je mnoho pravdy na tom že „každý by si měl sníst svůj kyblíček špíny“ ono je totiž důležité vybudovat si přirozenou imunitu a ještě větší blbost je vyhýbat se nemocným dětem - kdo z nás si v dětství s maminkou „nešel pro neštovice“.
Dnešní maminky si dnes děti mnohdy pletou se společenským doplňkem nebo naopak s pokusným křečkem pro svoji amatérskou pedagogikou z knih.

omlouvám se za své zmatkovité vyjídření, ale nestíhal jsem korigovat jak rychle ty myšlenky proudily ven

díky za super článek

Standa
bezdětný
Pardubice

Vložila: stanýk | 28.6.2012 19:58

Je to tak!

a paní Mirka je přesně ta, která nás odsoudí jako špatné matky... Moje roční holčička miluje písek a hraní na zahradě, takže je v jednom kuse parádně zamazaná: v kapsách písek, kolena od hlíny a pusu od rybízu. Když jí neobrátím všechno oblečení naruby ještě venku, je jasné, že doma vysype nějakou hromádku přírodniny :) Nemám ráda špínu a tak čas od času vyluxuju a vytřu dlažbu, ale hromady hraček mě nechávají zcela klidnou dokud se dají obejít nebo překročit. Vařím a peču, protože mě to baví a jsem hrozně hrdá na to, co umím, ale žehlení považuju za velice protivnou otravnou činnost vhodnou pro trestance.
Naše děti nevypadají zanedbaně ani se tak necítí.

Vložila: Daranea | 28.6.2012 14:26

Re: není bordel jako bordel

.....s blbůstkama )

Vložila: Veruška | 16.6.2012 09:34

není bordel jako bordel

Není bordel jako bordel...nevadí mi roztahané hračky, ale mám dítě ve věku, kdy už uklízet umí, a vedu ho k tomu, že po sobě si hračky uklízet musí, když si něco roztahá, ať si to roztahá a hraje si, jak se mu líbí, ale pak si taky musí po sobě uklidit. A co se týká braní věcí, které nejsou „jeho“...má to svoje hranice, nikdy sem mu nedovolila, aby si dělal všechno co chce, kramoval v šuplíkách (měl určené dva šuplíky , kde mohl...s blbůstkama, nebo ve špajzu..........aby si uvědomil, že ne všechno se smí, a že sou věci, se kterýma se neháže, aby si dovedl i věcí vážit, a ne že je středem vesmíru, kdy si smí všechno dovolit. .......a nemyslím si, že by nebyl šťasný...je šťastný, a to i přesto, že měl nastolené nějaké hranice, co ano, a co už ne.

Vložila: Veruška | 16.6.2012 09:33

Dobrý den mám rok a půl holčičku a když je v bytě (dětský bordel) je mi to jedno všechno uklízím až večer, když malá spinká.. Je pro mě důležitější hrát si s prckem a věnovat se jí ,než jí chodit za prdelů a říkat to neber to neber tam to nedávej. Bordýlek z hraček mě neuteče a do večera počká, radši ať se vyblbne a směje než aby byla jak vezlaté klícce :-*

Vložila: LuckyMr | 15.6.2012 21:10
   
PŘIDAT KOMENTÁŘ
   
   
VŠECHNY KOMENTÁŘE
   
REKLAMA
Další weby Mladé fronty
DIALOG
nápověda
Potvrzení
   
   
   
   
zavřít
Upozornění