reklama

Jesle, nebo paní na hlídání?

Pokud není vyhnutí, doma je to na zblbnutí, máte dvouletou variantu mateřské nebo vás nutí finanční pnutí, možná uvažujete o hledání spolehlivé chůvy, nebo by snad byly lepší jesle?!

Jelikož můj manžel časopisy pro ženy nečte (ostatně bylo by to poněkud zvláštní), mohu na něj „prásknout“, že byl jedním z mála dítek, které byly v šedých dobách komunismu vyloučeny z jeslí. Maličký klouček řval a řval, až rozplakal i ty nejotrlejší mazáky, jesle se třásly, učitelky ztrácely nervy a kuchařky vybíhaly z kuchyně a chodily koukat na neuvěřitelné výkony malého rockera. Zkrátka a dobře některé děti mohou být v jeslích spokojené, pro jiné bude lepší, zůstanou-li doma ve známém a bezpečném prostředí s hodnou chůvou.

Doma je doma

Čím je miminko či batole menší, tím více se odborná (i laická) veřejnost přiklání k hlídání dítka v domácím prostředí, nejlépe stále stejnou spolehlivou osobou. Mezi 6 měsícem a 1 rokem života se dle našeho nejznámějšího pediatra, pana profesora Matějčka, v dítěti formuje pevný citový vztah k pečující osobě. Mrně se cítě bezpečně a spokojeně, je-li tento člověk nablízku.

Mezi 1 a 2 rokem se u dětí obvykle projevuje tzv. separační úzkost, dítě má najednou strach z cizích lidí a neznámého prostředí. Někdy jsou rodiče velmi překvapeni, jak moc se jejich veselý extrovert změnil; už nerozdává úsměvy na potkání a nedá se s každým „do řeči“, stydí se, schovává se za maminku, dožaduje se nošení. Dítko s intenzivní separační úzkostí bude v jeslích trpět. Pro mnohé kojence a citlivější batolata je z těchto důvodů vhodnější volbou spolehlivá a hodná teta na hlídání, která bude chodit k vám domů.

ČTĚTE TAKÉ: Šílené zdrobněliny aneb Nekažte mému dítětí jméno!

Jesle vám neonemocní či neotěhotní

Ale i jesle mají své výhody! Už totiž vypadají (i ty státní) jinak, než v dobách, kdy z nich vyloučili mého chotě. Některá – mimochodem velmi vzácná – státní zařízení od těch soukromých takřka neodlišíte. Výhodou jesliček je, že se nemůže stát, že by vám onemocněly, otěhotněly, odjely na dovolenou nebo si našly lepší práci. Z tohoto pohledu jsou jesle jistota. U větších batolat, kdy u mnoha dětí pozvolna roste potřeba kontaktu s druhými dětmi, si jej ty jesličkové mohou užívat plnými doušky. Malý extrovert se může v této době cítit v jeslích velmi spokojeně.

Ach ty finance (chůva je bez šance)

Dostat se do státních jeslí je ještě obtížnější, než se dostat ve třech letech do státní školky. Státních jesliček je v ČR jen okolo 50! Pokud jste měli to štěstí do nich své dítko umístit, možná jste doma bouchli i „rychlé špunty“. V soukromých jesličkách sice mohou mrňata dostávat stravu v BIO kvalitě, přes den mívají spoustu aktivit a tet zde bývá na děti více, než v jesličkách státních, avšak za veškeré tyto služby zde necháte v průměru okolo 15 tisíc za měsíc. V porovnání se státními jeslemi je tato suma obrovská.

A jak je na tom s finanční náročností chůva? Ještě hůře, pokud by vám dítko hlídala celý týden mimo víkendů, každý den 8 hodin, zaplatíte v průměru 16 – 20 tisíc! A tak, si milí rodiče, hýčkejte své babičky, dědečky a tetičky, kterým můžete při pravidelném hlídání také finančně přilepšit, ale určitě vás to nezruinuje.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Nacházíte se mezi dvěma znepřátelenými skupinami, z nichž obě chtějí, abyste pracovala v jejich prospěch. Z této situace nemůžete vyjít…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama