reklama

Jsme normální! aneb Radosti a strasti nevidomé maminky

Když jsem byla požádána, abych napsala o tom, jak se žije nevidomé mamince s roční holčičkou, byla jsem nadšená, že se mohu o své zážitky podělit.

Ráno v pět se dcerka probudí a dožaduje se hraní. Se zoufalým výrazem se vypotácím z postele a začíná každodenní kolotoč. Přebalit, umýt, nasnídat, pohrát si, za chvilku je svačina a po ní šup do postele. Pak oběd, hraní, procházka, sváča, zase hraní, večeře, vykoupat a spát. A kromě toho, že se starám o svoji holčičku, jsem také členkou grantové komise Nadačního fondu Českého rozhlasu, která rozhoduje o rozdělování nadačních příspěvků ze sbírky Světluška nevidomým.

Každodenní kolotoč

Jak si třeba myslíte, že poznáváme tvář svého dítěte? Abychom měly o podobě našich miminek opravdu přehled, často je hladíme a různě se s nimi muchláme. Tím si nahrazujeme oční kontakt. Píšeme si o nich také deníčky a místo fotek nosí mnohé nevidomé maminky malé diktafony, kam si své děti nahrávají.

Výchova podle mě

Vy třeba pijete kávu a koukáte na svého drobečka, jak spokojeně šmejdí po místnosti. Když provádí něco, co se vám nezamlouvá, zavoláte na něj a kávu si dopijete. Nevidomé maminky se ale na své dítě musejí mnohem víc soustředit, je třeba poslouchat, a pokud se nám něco nezdá, vyrazit za batoletem a všechno hmatem zkontrolovat. Víte, jak se u našich dětí pozná, že dělají, co nemají? Jsou potichu, protože vědí, že tak máme potíže je odhalit.

Jdeme ven

Dalším menším úskalím můžou být procházky, některé maminky si troufnou jít s kočárkem a bílou hůlkou, toho se ale já bojím, raději si dám dcerku na záda do ergonomického nosítka nebo šátku a vyrazím. Mám tak volné ruce a hlavně minimalizuji možnost, že bych s kočárkem někde nepříjemně narazila.

Jsme normální!

Naším největším problémem jsou ale lidé okolo, kteří stále trpí nesmyslnými předsudky, a tak nám život velmi ztěžují. Také mě často mrzí, že když se dostanu do skupiny maminek s malými dětmi, místo toho, aby mi třeba ukázaly, kam mohu s dcerkou jít, nebo mě vzaly mezi sebe, většinou dají hlavy dohromady a zapomenou, že nevidící mají problém s očima, ne s ušima.

Všechny se snažíme své děti vychovávat s láskou, takže ten rozdíl mezi vidícími a nevidícími tu zas nějak nevidím. Sice nám všechno trvá o něco déle, ale ten pocit, když zvládnete něco nového, překonáte další překážku a svému dítěti tak můžete být ještě lepší mámou, ten se opravdu slovy popsat nedá.


O SVĚTLUŠCE

Světluška je sbírkový projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který provází děti i dospělé s těžkým zrakovým postižením na jejich cestě k samostatnosti. Přispívá jim na speciální pomůcky, které „mluví“ nebo mají hmatový displej, na psí vodící pomocníky, na osobní asistenty pro děti a podobně. V průběhu roku pořádá rozmanité benefiční akce, které mají za cíl získat finanční prostředky pro nevidomé. Nejznámější z nich jsou Kavárna POTMĚ, celorepubliková charitativní sbírka Den, kdy svítí Světlušky a benefiční večer Světlo pro Světlušku.

Více na www.svetluska.net. Přispět můžete odesláním SMS : DMS SVETLUSKA na 87777.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Projekt, ke kterému jste sama přemluvila ostatní, se vám najednou zdá naprosto nereálný. Pochybnosti ve vás vyvolají strach z velké…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama