Kdy propíchnout miminku ouška aneb Jak na první náušničky?

Zásadní otázka, která asi trápí každou maminku malé holčičky. Píchneme ouška, nebo raději ne? A maminky synů? Ty si pro změnu mohou zopakovat pravidla správné hygieny ušní dutiny.

Při péči o ouška opravdu platí, že méně je někdy více. U nejmenších dětiček je stačí po koupeli vytřít růžkem osušky. Pokud byste chtěli vyzkoušet vatové štětičky, tak rozhodně ne v případě novorozeňat. Ty je totiž dobré použít až u starších dětí.

Navíc by měly být určené přímo pro ouška našich nejmenších, kde každý konec je zesílený, aby při čištění nedošlo k poranění. Ouška se jinak čistí sama, odstraňovat mázek je až nevhodné. Má totiž svoji důležitou funkci.

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Jak snadno předejdete placaté hlavičce u kojence?

Čím více ho budete odstraňovat, tím více se ho bude tvořit. Dále i sebešetrnějším používáním štětiček vždy zasunete nějaký mázek dál dovnitř ucha, takže může dojít k bolestivému zánětu a velké trápení je na světě.

Píchání oušek

Dříve většina maminek nechávala propichovat holčičkám ouška během prvních pár týdnů života. Většina lékařů sice doporučuje s náušničkami počkat, ale někteří proti brzkému propichování oušek nic nemají.

Nechat svojí dcerce propíchnout ouška byste však měli nejdříve po prvním očkovaní hexavakcínou. Dnes se také stále více setkáváme s názorem, že by si děti měly později říct samy, zda to chtějí podstoupit.

Možností aplikace je několik, můžete si vybrat mezi propíchnutím jehlou a nastřelením. V prvním případě se doporučuje použít náušnice, které se zasouvají zezadu, aby se daly nasadit současně, když zpředu vytahujeme jehlu.

Mnoho maminek však upřednostňuje nastřelení. Tato metoda trvá jenom pár vteřin, děťátko to méně bolí, ranka tolik nekrvácí, lépe se hojí a minimálně hnisá.
Jako první náušničky se doporučují ty z chirurgické oceli, nově se používá také bioplast.

První náušnice se nechávají v ouškách asi dva týdny, než se vpichy zahojí. Dítko by se mělo vyhýbat delšímu kontaktu s vodou. Propíchnutí by měl v každém případě provést odborník, nejlépe pediatr nebo lékař na ušním oddělení. Lze rovněž využít kosmetického studia, kde mají s aplikací náušnic největší zkušenost. O čerstvé vpichy je nutné dobře pečovat.

Dané místo by mělo byt ošetřováno například odvarem z heřmánku, který vysušuje. Pokud by došlo k projevům zánětu (zarudnutí, zvýšení teploty, hnis), musíte navštívit pediatra. Ten nejspíše předepíše mast Framykoin. Existuje také určité riziko, že dítko bude mít alergii na kov, z kterého je náušnice vyrobena.

Jestliže by bylo alergické na více druhů kovů, může se stát, že náušnici bude nutné vyndat a dírku nechat zarůst. Nyní se tento problém řeší bioplastem. Před prvním nasazením náušnic je potřeba mít je řádně vydezinfikované (např. dva až tři dny ponořené v lihu). Pokud necháváte propíchnout ouška menším dětem, je třeba dávat pozor, aby si s náušničkami nehrály a popřípadě je nechtěně nespolkly.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Nemáte problém s pohybováním se z místa na místo, což váš nadřízený ocení větší várkou služebních cest. Užívejte si příjemné vytržení…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci