reklama

Lék na horečku? Hlavně s rozumem

Dětem je ordinujeme proti horečce i na bolest. Jenže, podáváme je správně? Antirevmatika mohou být občas pěkně záludná!

Horečka, ucpaný nos, bolesti svalů a hlavy neboli nemoc na spadnutí. Nutnost chodit do práce, postarat se o rodinu a tisíc dalších povinností. Na lékaře není čas. Naštěstí stačí zapít pilulku a na pár hodin přijde úleva. Velmi často nás zachraňují od ulehnutí do postele na několik dní a dalších problémů. Tyto léky ale nejsou všemocné a nesou s sebou rizika používání, mnohdy nemalá.

Jsou to jedny z nejčastěji předepisovaných i užívaných přípravků. Pod pojmem nesteroidní antirevmatika je příliš neznáme. Upřesníme-li tento název na Aspirin či Ibuprofen, je to hned jasné. Asi těžko by se hledal dospělý, který po některém z těchto léků nikdy nesáhl. Statistiky z USA hovoří až o 20 milionech léčených osob. Statistická data v České republice nejsou přesně známa, lze předpokládat, že nesteroidními antirevmatiky je léčeno asi 500 000-600 000 osob.

Jak fungují a s čím nám pomohou

Nesteroidní antirevmatika dokážou v těle zjednodušeně řečeno zpomalit činnost speciálních enzymů a tím vlastně blokovat produkci tzv. prostaglandinů, tedy látek vyvolávajících zánět, horečku a bolest. Jsou dostupná bez lékařského předpisu, což ovšem neznamená, že bychom je měli užívat dlouhodobě jen podle svého uvážení. Jejich účinky se dají rozdělit do tří hlavních skupin:

 • protizánětlivé
 • antipyretické (vliv na tělesnou teplotu)
 • analgetické (vliv na bolest)

Akutně nám pomáhají v následujících případech:

 • snížení horečky
 • úleva od bolesti při chřipce a nachlazení
 • potlačení mírné až střední bolesti hlavy, zubů, zad
 • potlačení menstruačních bolestí

„Kyselina acetylsalicylová, obsažená v některých nesteroidních antirevmatikách, má navíc antiagregační účinek, což znamená, že zpomaluje srážení krevních destiček,“ uvádí MUDr. Zuzana Víchová a pokračuje: „Tento účinek je využívaný v léčbě kardiovaskulárních onemocnění - například ve stavech po infarktu myokardu nebo po ischemické cévní mozkové příhodě.“

Jak je dávkovat a kdy se mít na pozoru

Nesteroidní antirevmatika se v nižších dávkách používají vždy několik dní u výše uvedených akutních i chronických mírnějších bolestivých stavů. Specifické použití pak mají podle MUDr. Víchové v léčbě zánětlivých a degenerativních onemocnění pohybového aparátu - zde už je dávkování v rukou lékaře. „Je však také třeba upozornit na nebezpečí používání těchto léků v případě bolesti spojené s akutním infekčním zánětem,“ varuje lékařka. „Nesteroidní antirevmatika mohou způsobit dokonce zhoršení a nebezpečné rozšíření rozsahu zánětu!“ Vše je tedy i o míře bolesti. Je-li náhlá a téměř nesnesitelná a týká se například ORL oblastí (uší, krku), kůže nebo zubů, je určitě namístě raději okamžitě navštívit lékaře.

Konzultace s lékařem je nutná i u následujících skupin pacientů:

 • při opakovaném až chronickém užívání těchto léků
 • při nemocech kardiovaskulárního systému
 • diabetici
 • pacienti s onemocněním ledvin či trávicího traktu

Nežádoucí účinky

Není léku bez možných vedlejších účinků. V případě nesteroidních antirevmatik mohou nastat bohužel už po jedné dávce a pro někoho mohou být hodně nepříjemné až nebezpečné. „Hlavním nežádoucím účinkem jsou žaludeční obtíže, které mohou vyústit až ve vznik vředu,“ říká MUDr. Víchová.

„Proto je třeba velké opatrnosti v užívání těchto léků u lidí, kteří prodělali vředovou chorobu. Také lidé se zánětlivými střevními a jaterními onemocněními by se těchto léků měli vyvarovat,“ dodává. Až fatální následky v podobě ledvinového selhání mohou mít tyto léky pro hodně citlivé jedince -některé seniory, diabetiky, dehydratované pacienty či ty s onemocněním ledvin. Je tedy jasné, že i volně prodejný lék na mírnější bolesti bychom neměli bagatelizovat a užívat ho jako vitaminy nebo preventivně.

Děti a těhotné ženy velmi opatrně Horečkám, virózám a jiným neduhům jsou vystavovány v hojné míře děti, jejichž imunitní systém se postupně vyvíjí.
S podáváním nesteroidních antirevmatik musejí být rodiče maximálně opatrní. „Kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Aspirin atd.) nemá být užívána u dětí do 16 let z důvodu rizika vzácného, ale velmi závažného Reyova syndromu,“ varuje MUDr. Víchová. „Ten způsobuje poškození mozku, jater a jiných orgánů. V rámci předcházení tomuto stavu se doporučuje tyto léky dětem nepodávat a nahrazovat je těmi s účinnou látkou paracetamol (Panadol či Paralen).“

Nesteroidní antirevmatika jsou také naprosto nevhodná pro těhotné ženy, zvláště od šestého měsíce (riziko poškození plodu) a ženy s nitroděložním tělískem. Zde totiž mohou snížit jeho antikoncepční efekt. Jako všude i u léků ze skupiny nesteroidních antirevmatik platí „všeho s mírou“, obzvlášť teď v zimním období, které se nese ve znamení viróz a chřipek. Aby nám byly opravdu dobrým pomocníkem, musíme je užívat jen tak, jak doporučují odborníci a velí náš stálý zdravotní stav.

Žádná pilulka totiž nenahradí to nejdůležitější - klid na lůžku, dostatečný přísun vitaminů a tekutin. Fakt, že si tělo velmi často dovede poradit samo, je totiž čím dál více zanedbáván, a to je škoda.

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Žijete velmi rychle, takže není divu, když začínáte mít pocit, že vám spousta věcí uniká. Nebylo by od věci se na chvíli zastavit a…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama