Lež jako výchovný pomocník: Ano, či ne?

Přemýšleli jste někdy nad tím, komu v životě nejvíc lžete? Závěr bude možná překvapivý, dospělí lžou nejčastěji vlastním dětem. Motivy bývají různé – chceme dítě ochránit, odradit ho od nebezpečné činnosti, někdy jej dokonce pomocí lži potrestat. Světí i v tomto případě účel prostředky?

Velmi často dítku lžeme pod tlakem okolností, kupříkladu potřebujeme, aby okamžitě přestalo hystericky vyvádět před banální prohlídkou u lékaře, a tak ho něčím postrašíme. Nebo mu potřebujeme „ucpat pusinku“ ve chvíli, kdy děláme rychlý nákup, a mrňousek zatouží po návštěvě hračkářství, kterou si začne hlučně vynucovat – hračkářství má najednou zavřeno, malují nebo se tam stala loupež.

„Moudře“ lžeme v okamžicích, kdy předškolaček řeší naše opakované manželské hádky, je zmatený, nejistý a vystrašený. A tak cítíme povinnost jej uklidnit a ujišťovat, že se mu vše jen zdálo, nebo třeba že to byla jen taková legrace apod.

Jednou pochopí, že čert nepřijde

Lež má krátké nohy; nejenže strašení čerty, bubáky, doktory či policajty může mít za následek nepřiměřený strach v situacích, kdy se to vůbec nehodí, ale čím bude dítě starší, tím víc mu bude docházet, že čert stejně nakonec nepřijde a hračku z okna či do popelnice stejně nevyhodíte. Možná přijde i na to, že i když nebude jíst polévky, druhý den neonemocní, natož aby přestalo růst. Vám v takovém okamžiku zbudou prázdné ruce, neboť jste přišli o svůj výchovný trumf. A možná dokonce o víc…

ČTĚTE TAKÉ: Zdeňka Žádníková je čtyřnásobnou maminkou. Konečně je to kluk!

Lež je zloděj důvěry, pravda její strážce

Možná si ještě z dětství pamatujete okamžik či okamžiky zklamání a hořkosti, když jste zjistili, že vám rodiče lžou. Ano, ti rodiče, kteří byli vaše autorita a vzor. Ti, kteří se tváří, že vše umí, vše zvládají a všemu rozumí nejlépe. První semínko nedůvěry a nejistoty je zaseto.

Naopak pravda, ač je někdy hůře stravitelná, je strážcem důvěry a skvělým základem pro pevný a kvalitní vztah. Vyrůstat v láskyplném prostředí, naplněném důvěrou a upřímností je tím nejskvělejším vkladem do života.

Pravda za každou cenu?

Je z tohoto pohledu tedy východiskem sdělení pravdy v každé situaci a za každou cenu? Je kupříkladu opravdu přínosné říkat dítěti měsíc dopředu, že ho čeká nepříjemné vyšetření? Není lepší pravdu v takovém případě nějak šikovně obejít a na vše ho připravit třeba až 2 dny předem, a ušetřit ho tak dlouhotrvajícího strachu a špatného usínání? A jak sdělit oblíbenému vnoučkovi, že jeho skvělý dědeček prožívá poslední měsíce života? Opravdu úplně na rovinu?

Nebude vhodnější, aby si poslední čas s dědou užil bez starostí a strachu, přičemž vy jej budete pomalu a úměrně věku seznamovat s konečností lidského bytí? Rodičovské dávkování pravdy je holt někdy velká alchymie…

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Obáváte se možná, že by se krize mohla podepsat na vašich finančních možnostech? Raději si to nechte pro sebe a svůj strach neříkejte…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci