Lotos: zázrak proti kašli

Lotos, respektive lotosový čaj je skvělý přírodní lék na kašel, který malé děti často trápí ještě dlouho po tom, co prodělaly akutní fázi nemoci. Avšak lotos léčí nejen kašel!

Exotické lotosy (lotusy, padmy) jsou podobně jako tuzemské lekníny vodní rostliny. Lotosy pocházející pravděpodobně z Indie a Číny, jsou étericky půvabné a na vodní hladině vypadají neobyčejně křehce. Lotosová křehkost vznášející se na hladině je však jen jednou z mnoha tváří této podivuhodné rostliny. Oddenky lotosu ukryté v bahnitých dnech mělčích jezer, rybníčků a také na lotosových plantážích v sobě skrývají nejen neobyčejně silné léčebné účinky, ale ve své domovině jsou běžně používány coby zdravá a lehce stravitelná potravina – „zelenina“.

Kašel, zahlenění, rýma i nachlazení – s tím vším si lotos poradí!

V tradiční asijské medicíně (záměrně jsme použili takto široký pojem) je lotosový kořen používán jako prostředek, který v různých úpravách, u nás nejčastěji jako lotosový čaj, pomáhá při celé řadě nemocí dýchacího ústrojí. Dle čínské medicíny údajně „posiluje“ plíce a průdušky a má blahodárný vliv na sliznice. Dále ulevuje a léčí nachlazení a zahlenění, podporuje léčbu rýmy a zánětů v dýchacích cestách i dutinách. Také jím lze kloktat při bolestech v krku a je naprosto neocenitelným pomocníkem při dlouhotrvajícím kašli, se kterým malí pacienti v zimních měsících bojují často ještě dlouhou dobu po vyléčení původní choroby.

Batole | Kojenec | Výživa a stravování

5 čajů, které mohou pít i ti nejmenší

Lotos dle odborníků ulevuje i při astma, zápalu plic a tuberkulóze. Kašovité lotosové obklady se využívaly také při léčbě zlomených a poškozených kostí. Lotos disponuje ještě celou řadou léčebných a preventivních účinků, avšak v našich podmínkách asi nejvíce využijeme oblíbený a jednoduše připravitelný čaj.

Užívání lotosu, lotosového čaje, doporučuje například MUDr. Vladimíra Strnadelová z Institutu celostní medicíny; užívat jej mohou i těhotné ženy, kojící maminky a děti od batolecího věku. (Pozor, i lotos může, tak jako každá potravina, způsobit alergickou reakci.)

Jak na čaj?

Kolečko sušeného lotosu nejprve na hodinu namočíme do 300 ml vody, přidáme špetičku soli a 10 minut povaříme. Čaj se pije vždy teplý, ideálně ráno. Dětem jej můžeme přisladit medem, jablečným koncentrátem či obilným sirupem.

Dospělí možná ocení dochucení trochou čerstvého zázvoru. Čaj můžeme připravit i ze sušeného prášku (cca. malá kávová lžička na šálek), prášek se zalije vroucí vodou a nechá 4 minuty vylouhovat.

Léčivý nápoj můžete připravit samozřejmě i z čerstvého lotosu, který u nás zakoupíme například přes internet. Sušený i čerstvý lotos je výborný i jako zelenina, například do polévek. A pozor, kolečko oddenku lze k přípravě čaje použít i dvakrát, a poté jej můžeme sníst, nebo přikrájet do bramboračky.

Sušený lotos zakoupíme ve „zdravé výživě“ a „zelených lékárnách“ a samozřejmě i přes internet.

Poklad i běžná potravina

Oddenky i semena lotosu jsou v mnoha asijských zemích běžnou potravinou. Jedlý a léčivý je však úplně celý lotos – oddenek, listy, semena i květy. Na škrob bohaté oddenky se používají jako zelenina a příloha. Dokonce se z oddenků vyrábí i mouka! Chuť kulatých semen připomíná oříšky. Semena se konzumují syrová, vařená i pražená.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Obáváte se možná, že by se krize mohla podepsat na vašich finančních možnostech? Raději si to nechte pro sebe a svůj strach neříkejte…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci