Matky kuřačky - proč nedokážou přestat?

Kouření patří mezi nejčastější zlozvyky, se kterými se setkáváme denně - ať chceme či nikoliv. Schůzka nekuřáka s kuřákem není moc příjemný zážitek, protože je nucen vdechovat jeho zplodiny, kterým se dá vyhnout. A co teprve malé děti, které žijí v domácnosti s rodiči kuřáky.

Předem chci říct, že nechci nijak démonizovat kuřáky obecně. Ještě před nedávnem jsem do jejich řad též patřila a každé cigárko si labužnicky užívala. Ale je něco jiného, pokud kuřák svým zlozvykem poškozuje někoho dalšího. Právě mě samotnou donutilo s tímto neřádem seknout díky těhotenství. První dny byly peklo, ale tenkrát mi celkově bývalo špatně z nevolností, cigareta vlastně ani nechyběla. A po týdnu už jsem ani necítila potřebu. Tělo asi samo vyhodnotilo, že vdechovat toxické výpary teď není úplně v pořádku.

Dnes jsem stále „čistá“ a nemůžu si život bez cigaret vynachválit. Mám víc peněz na své radosti, nestresuji se, že jsem si zas zapomněla krabičku doma a dokonce moje okolí cítí můj parfém, jelikož nejsem nasáklá kouřem. Ve svém okolí mám ale docela dost maminek, které se cigaret nezbavily. Vídám hromadu žen s cigaretou v ruce, které sedávají na lavičkách před plotem dětských hřišť (protože uvnitř se logicky kouřit nedá).

Tak si říkám: nebylo by lepší, kdyby si místo kouření raději šly pohrát s dítětem a dohlídnout na něj. Nepochopitelný obrázek pro mě byl, když jsem někdy na podzim viděla v parku kouřící ženu, která ve stejné chvíli kojila své miminko.

Moje blízká kamarádka Lucka má dvě děti a kouření se úplně nevzdala ani během obou těhotenství. „Nevím, proč mi nejde přestat. Možná je to tím, že mi cigáro připomíná doby, kdy jsem neměla děti, mohla být sama sebou a neřešila vlastně nic než sebe. Vzdala jsem se práce, životního stylu, zůstalo mi vlastně jen to cígo. A jelikož můj muž kouří taky, vůle přestat slábne,“ vysvětlila mi nedávno.

Copak se neobávala o zdraví svých dcer? „Když jsem byla těhotná, snažila jsem se přísun nikotinu omezit na minimum a říkala si, že se přece nemůže nic vážného stát. Vím, bylo to asi riskantní, holky se ale narodily zdravé a dodnes jim nic nechybí,“ obhajuje se Lucka.

ČTĚTE TAKÉ: Co se děje s miminkem po porodu, než ho sevřete do náruče?

Takové štěstí jako ona ale nemají všechny matky holdující cigaretám. Děti kuřaček mívají nízkou porodní váhu, můžou přijít předčasně na svět a jsou mnohem náchylnější k infekcím a mívají potíže s dýchacími onemocněními. Je nutné tolik zatížit své dítě, jen proto, že si někdo nedokáže říct dost?

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Pro samou práci byste neměla zapomínat na rodinné vazby, vaši blízcí vám pomáhají, když je nejhůř, ale měla byste s nimi trávit i…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci