reklama

Moje dítě je „vtěrka “. S každým se objímá a pusinkuje

Z počátku vám to přišlo roztomilé, ale čeho je moc, toho je příliš. Jen co se odlepí od vás, přilepí se ve školce na paní učitelku a nadšeně jí pusinkuje. Na cvičení okupuje cvičitelku, na plavání plavčici, na angličtině lektorku…

Možná to znáte přímo ze svého života nebo svého okolí také; sedíte na písku, pozorujete, jak si vaše dítě hraje a najednou se zjeví ON (ONA). Začne si s vámi povídat, klade vám velmi osobní otázky, chytne vás za ruku, hladí vás – no co, je to malé dítě, říkáte si. Z počátku je konverzace velmi roztomilá, ráda si s ním popovídáte, nabídnete sušenky, pro které si přiběhlo vaše dítě. Druhý den za vámi přijde opět, nadšeně vás vítá, vlepí vám pusu a sedne si vám na klín.

Cítíte se divně, snažíte se ho kulantně setřepat ze svého klína a po očku sledujete, kde má maminku. Tak trochu podvědomě čekáte, že maminka bude lehce zanedbaná osoba, která svému dítěti neposkytuje dostatek pozornosti a osobního kontaktu. Jenže maminka je na první pohled úplně normální paní. Jakmile postřehla, co řešíte, sama přišla a omlouvala se. Když se s ní chlapeček pomuchloval a odběhl, svěřila se vám, že neví, co s tím, že se často cítí velmi trapně, když se její dítě chová k cizím lidem nebo i paní učitelkám tak kontaktně.

Koukají na mne, jako na macechu

Je vcelku známé, že podobně extrémně přítulné chování se často vyskytuje u deprivovaných dětí, které jsou citově vyprahlé a žízní po láskyplných dotecích a pozornosti, zkrátka touží někomu patřit. Obdařila-li vás příroda extrovertním a ke všemu živému velmi kontaktním „tuleněm“, možná se vám stává, že na vás některé náhodně obšťastňované osoby koukají skrz prsty. Jednoduše vás vyhodnotí jako matku, jež o svého potomka náležitě nedbá, jinak by přece tolik neprahnul po fyzickém kontaktu takřka s kýmkoliv na potkání!

Nevím co s tím, tak to neřeším?

Pokud jste si jistá, že si vaše dítko svým velmi přítulným chováním nekompenzuje nějaký osobní deficit, asi se budete muset smířit s tím, že vás Pánbůh z nějakých důvodů zkrátka obdařil extrémním extrovertem.
Čím více však bude váš malý dáreček „pobírat“ rozum, o to víc bude přístupný diskusi a vysvětlování, že ne každému jsou jeho pusinky, hlazení a zvídavé dotazy příjemné. Pravděpodobně jej budete postupně učit respektovat jakýsi osobní prostor toho druhého a také ho povedete k tomu, aby tento respekt a úctu k osobním hranicím očekával od druhých. V těchto souvislostech by se měl časem úměrně věku dozvídat i o tom, že existují i zlí lidé, kterým by se mohlo jeho chování líbit natolik, že by si ho chtěli nechat. V případě, že si nejste jistí jak konkrétně postupovat, a třeba se i bojíte, abyste dítě zbytečně nevylekala, poraďte se s dětským psychologem, nebudete první ani poslední starostlivý rodič.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Vaše vytoužená meta už je tak blízko, že téměř nejste schopná myslet na nic jiného. Pro vaše blízké je velmi těžké s vámi komunikovat,…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama