reklama

Na školku nemám. Za hlídání platím tchyni

Nedostatek míst v předškolních zařízeních, vysoké ceny v soukromých školkách a zároveň napjaté rodinné rozpočty volají po méně standartách řešeních v každodenní péči o děti zaměstnaných maminek. Samoživitelka Eva a živnostnice Petra vzaly řešení do vlastních rukou, tedy vlastně ne tak úplně do vlastních.

Eva a Petra jsou v úplně rozdílných výchozích životních situacích, přesto řeší stejný problém – a kupodivu jej vyřešily takřka shodně. Pro obě bylo rozhodování o tom nabídnout rodinnému příslušníkovi za pravidelné a dlouhodobé hlídání finanční odměnu těžké, nyní toho však nelitují. A zdá se, že toho nelitují ani další zúčastnění – tchyně a teta.

Samoživitelka Eva

Eva žije v Praze, je rozvedená a má dvouletého syna. Manžel ji sice pravidelně posílá alimenty, avšak „rodičák“ a alimenty na pokrytí hypotéky a běžných životních nákladů nestačí. Bez úspor by na tom byla Eva bledě. Evě by moc pomohlo, kdyby se mohla vrátit zpět do práce; kde byla úspěšná, žádaná a dobře placená. Pokud by syn mohl chodit do státní školky a Eva do práce, žili by si vcelku slušně. Jenže syn je na školku ještě malý a ani za rok není úplně jisté, že se do ní dostane. A bohužel i ta nejlevnější soukromá školka by byla pro Evu drahá, o paní na hlídání ani nemluvě. A tak Eva po dlouhém váhání oslovila tchyni – bydlí blízko, je to koneckonců synkova babička, je v důchodu a vždy se s ní dalo rozumně domluvit.

Eva vše nejprve konzultovala s exmanželem, ten nebyl proti, naopak takové řešení přivítal. Eva totiž nechtěla, aby poněkud zvláštní nabídka vyvolala v rodině rozepře. Byla ráda, že rozvod proběhl klidně a s bývalým manželem vychází korektně. Eva pozvala tchyni na kávu a vysvětlila jí, jak by si vše představovala; synka by k babičce ráno odvezla a odpoledne přivezla, spolu se synem doveze i oběd a svačinky, protože syn je silný alergik a spoustu potravin jíst nesmí. Pokud by byl chlapec nemocný, bude se snažit s ním být na nemocenské ona. Pracovat bude od pondělí do čtvrtka. Babička byla viditelně potěšená důvěrou, avšak absolutně odmítala i nijak závratnou finanční odměnu. Ale Eva trvala na svém a poprosila tchyni, ať si vše rozmyslí a případně probere ještě se synem. Vždyť dobré účty dělají dobré přátele a každodenní dlouhodobé hlídání vnoučete není žádnou samozřejmostí!

V Evině případě vše funguje až na drobná nedorozumění skvěle. Eva vydělává a zvládne zabezpečit chod celé domácnosti, babička si přivydělává, není celé dny sama, užívá si vnoučka, musí být stále aktivní a exmanžel vídá syna častěji.

Živnostnice Petra

Petra žije v regionu s velkou nezaměstnaností. S manželem vlastní maličkou prosperující zeměměřičskou firmu, kde jsou i jedinými zaměstnanci. Jsou vděční za každou zakázku. Čím víc prosperuje firma, tím víc trpí rodina. Petra zkrátka již nemůže zvládat práci a dvě malé děti, tříletá dvojčata. Dva roky se upínala k tomu, že děti vezmou do školky (alespoň na dopoledne), a bude lépe. Do školky se dvojčata však nedostala ani na odvolání a soukromá školka pro dvě děti je nad finanční možnosti mladé rodiny.

Nakonec vypomohla teta, která odešla vzhledem k obrovské nezaměstnanosti v regionu do předčasného důchodu. Teta si občas ve firmě přivydělávala jako figurant, a tak viděla, jak se mladí manželé snaží, a jak jsou peníze, které jim dokonce sousedé občas závidí, těžce vydělané. Nabídla tedy, že by mohla děti pravidelně hlídat u sebe doma. Petra se s tetou dohodla na rozumné částce a děti k tetě každé ráno vozí. A pozor, nakonec není sama, u energické tety se schází děti tři – Petřina dvojčata a o rok mladší dcerka Petřiny kamarádky, která firmě dělá účetnictví.

Zkrátka a dobře, musíme si pomáhat :-)

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Žijete velmi rychle, takže není divu, když začínáte mít pocit, že vám spousta věcí uniká. Nebylo by od věci se na chvíli zastavit a…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama