Maminka.czVýživa a stravování

Nealko pivo osvěží i budoucí maminky (a potěší obsahem vitamínů)

Martina Machová 16.  6.  2013
Nealko pivo osvěží i budoucí maminky (a potěší obsahem vitamínů)
Také jste zvyklá dát si občas k obědu sklenku piva, nebo na zahrádce u oblíbené restaurace ucucávat orosenou třetinku, která ve vašem případě k létu neodmyslitelně patří? Jenže budoucí maminky by se měly alkoholu vyhýbat…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mnoho lékařů je ke konzumaci alkoholu v období těhotenství naprosto nekompromisních, sklenka piva sice obsahuje jen malé množství alkoholu, léto však svádí k nepravostem…
Díky americké prohibici v minulém století je tu však ještě jedna nahořklá možnost, jak uspokojit chuťové buňky lačné po nezaměnitelné chuti piva a přitom se vyhnout alkoholu; podobně jako odpovědní cyklisté či motoristé, můžete sáhnout po pivu nealkoholickém. Nealko neobsahuje takřka žádný alkohol, zato v něm najdete, podobně jako v klasickém pivu, celou řadu nutričně zajímavých látek!

Vitamíny řady B, draslík, sodík, hořčík i některé další látky

První skvělou zprávou je, že nealkoholické pivo je až o třetinu kaloricky méně vydatné, než jeho alkoholem nasycený kolega. Proč vlastně? To jednoduché; chybí v něm totiž kaloricky vydatný alkohol. Co v něm však nechybí, jsou vitamíny řady B (konkrétně tiamin, riboflavin, pyridoxin, niacin a velice cenná kyselina listová), jenž jsou nezbytné pro správné fungování nervového systému a mnoha metabolických procesů v těle. V nealku však nejsou jen vitamíny, ale také minerály; konkrétně sodík a draslík v takřka ideálním poměru, dále důležitý hořčík, křemík a vápník. Pivo navíc obsahuje tzv. polyfenoly se zajímavými antioxidační účinky.

Ideální nápoj? Ne, vše komplikují bublinky

Ideálně se jevící nealkoholické pivo, coby občasná alternativu k vodě, čajům i sladkým nápojům, poněkud kalí přítomnost oxidu uhličitého ve formě bublinek. Ty mohou nastávající mamince (a nejen jí) dráždit žaludek a způsobovat nadýmání a pálení žáhy. Dlužno podotknout, že oxid uhličitý je odpadním metabolickým produktem a jeho zvýšený příjem může logicky způsobovat některé nepříjemné symptomy (např. zvýšení krevního tlaku a srdečního rytmu). Pokud vám tedy bublinky nedělají dobře, nezbývá než se jim vyhnout, nebo to s nimi alespoň nepřehánět.

Historické okénko

První pokusy o výrobu nealkoholického piva sahají do zámoří, do temných dob americké prohibice. Alkoholu prostý zlatavý mok si však časem získal i srdce motoristů, cyklistů a také obyvatelů muslimských zemí, kterým jejich náboženství užívání alkoholu zakazuje. První Evropské nealko se na trhu objevilo po II. světové válce, u nás pak až v 70. letech minulého století a jmenovalo se Pito (PIvo + auTO).

Témata: Výživa a stravování, Ideální nápoj, Obsah, Zvýšený příjem, Nealko, Nealkoholické pivo, Pivo, Vít, Metabolický proces, Okénko, Množství alkoholu, Vitamín, Oxid uhličitý, Sladký nápoj, NEA