reklama

Nejčastější mýty a fakta o „poslíčcích“

Poslíčci neboli Braxton-Hicksovy kontrakce prý nebolí, přicházejí vždy nepravidelně a výhradně ke konci těhotenství… Anebo je vše trochu jinak?

Něžně a familiérně se jim říká „poslíčci“, chladně odborně Braxton-Hicksovy kontrakce – podle anglického porodníka Johna Braxtona Hickse, který je roku 1872 poprvé popsal v odborném tisku (ženy i porodní báby je samozřejmě znaly již po staletí). Přemýšlely jste někdy, proč k poslíčkům, o kterých mimochodem koluje několik mýtů, vlastně dochází?

Braxton-Hicksova posilovna

Poslíčkům se v odborné literatuře někdy dokonce říká tréninkové kontrakce. Tyto kontrakce (děložní stahy) jsou ke konci těhotenství úplně normálním a fyziologickým jevem, dle odborníků jsou poslíčci dokonce důležití pro přípravu děložního svalstva na porod! Jde tedy o jakýsi přípravný předporodní trénink.

Braxton-Hicksovy kontrakce jsou na rozdíl od pravých kontrakcí nepravidelné. Co do síly stahů jde spíše o nízkou intenzitu či pocity vnímané jako „tvrdnutí bříška“. Poslíčci nadcházejícího porodu budoucí maminku obyčejně začínají navštěvovat v posledním trimestru těhotenství, přibližně tři neděle před termínem porodu. Tento „předporodní trénink“ trvá v některých případech pouhých pár minut, někdy však až několik hodin. Jdou-li poslíčci hodně intenzivní a trvají-li delší časový úsek, je namístě o nich informovat gynekologa.

Tréninkové kontrakce versus porodní

A jak se liší Braxton-Hicksovy kontrakce od pravých porodních? „Rozdíl mezi pravými kontrakcemi a poslíčky je ten, že přibývají na intenzitě místo toho, aby polevovaly. Nezmírní se ani při změně polohy. Že se jednalo o poslíčky, poznáte, když si dáte teplou sprchu nebo si lehnete a setrváte v klidu. Po nějakém čase by měly kontrakce slábnout.“ uvádí například gynekolog Miroslav Verner v populární publikaci Velká kniha o mateřství.  A dále též zdůrazňuje, že během poslíčků – na rozdíl od pravých kontrakcí – nikdy nedochází k otvírání porodních cest.

Nejčastější mýty o poslíčcích

Mýtus první: Poslíčci nebolí

Ale ano, poslíčci mohou bolet, ve výjimečných případech i velmi! Braxton-Hicksovy kontrakce jsou podobně jako porod ve své intenzitě i vnímání bolesti velmi individuelní záležitostí, pokud však máte o jejich intenzitě jakékoliv pochybnosti, kontaktujte raději lékaře.

Mýtus druhý: Poslíčci se objevují výhradně v třetím trimestru, a to přesně od 37. týdne těhotenství.

 Ani to není tak docela pravda, malé procento žen mohou poslíčci překvapit i ke konci druhého trimestru. Zda jde skutečně Braxton Hicksovy kontrakce, však v těchto případech rozhoduje lékař.

Mýtus třetí: Poslíčci jsou vždy nepravidelné kontrakce.

Ani to nemusí být tak docela pravda! „Jedná se o kontrakce, které mohou být dočasně pravidelné…“ zmiňuje se v souvislosti s poslíčky gynekolog Miroslav Verner.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Po dlouhé době, kdy jste veškeré své úsilí věnovala zvládnutí obtížné životní situace, se najednou zdá, že jste někde udělala chybu.…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama