Očkování i pro prarodiče

O nebezpečí pneumokokových infekcí ve vztahu k dětem jsme již hovořili. Méně se již ale ví o skutečnosti, že druhou nejohroženější skupinou jsou senioři. I pro ně jsou ovšem dostupné očkovací látky, které pomáhají v prevenci proti invazivnímu pneumokokovému onemocnění.

Proč jsou právě děti a senioři ohroženými skupinami? Imunita se v dětském věku teprve formuje, tudíž je organismus náchylnější k onemocnění.

Obranyschopnost organismu ve stáří se naopak snižuje a ve výsledku i pro starší osobu hrozí vážnější riziko nákazy. Tyto dvě věkové kategorie jsou navíc často v pravidelném kontaktu a hrozí tak zvýšená možnost přenosu onemocnění mezi vnoučaty a prarodiči.

Pokud tedy očkujete vaše děti, je vhodné myslet i na prarodiče. Uzavřete tak pomyslný rodinný kruh a všichni členové rodiny jsou tak více chráněni proti možnosti onemocnění, protože se výrazně sníží riziko přenosu.

Význam očkování

Prarodiče jsou v mnoha rodinách důležitou oporou pro rodiče malých dětí. Babičky a dědečkové se o vnoučata rádi postarají a zároveň tak pomohou zaneprázdněným maminkám a tatínkům. Pokud je to tak i ve vašem případě, myslete nejen na zdraví svých potomků, ale uvědomte si význam prevence i pro vaše rodiče.

Vakcína Prevenar 13, která pomáhá chránit proti 13 sérotypům pneumokoka je v současnosti k dispozici jak pro děti do 5 let, tak pro dospělé osoby starší 50 let. Výhodou v případě očkování dospělých je, že jde o aplikaci pouze jedné dávky, kterou již není nutné přeočkovávat. Zmíněných 13 typů bakterie způsobuje velkou část invazivních pneumokokových onemocnění u dospělých osob,jako je pneumokoková meningitida či zánět plic s přítomností baktérie v krevním oběhu .

Bakterie pneumokoka se šíří kapénkovou cestou, možnost nákazy se tak zvyšuje především tam, kde je vyšší koncentrace lidí, například v městské hromadné dopravě. Riziko tohoto onemocnění spočívá mimo jiné v tom, že bakterii pneumokoka může ve svém nosohltanu přenášet bacilonosič, který ovšem v daný moment onemocněním netrpí a tudíž není možné ho rozpoznat..

Prevenar 13 je registrovaný léčivý přípravek, jehož výdej je vázán na lékařský předpis. Přečtěte si pečlivě příbalovou informaci. O možnostech očkování se poraďte se svým lékařem. Podobně jako ostatní vakcíny ani přípravek Prevenar 13 nebude chránit 100 % očkovaných osob.

Více informací naleznete zde.

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Kolem vás se v osobním životě rozprostírá záchranná síť kvalitních a velmi hlubokých vztahů, o jejichž vybudování jste se nemusela…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci