Očkovat, nebo ne?

Jedním z často diskutovaných témat v médiích i na sociálních sítích mezi maminkami je očkování dětí. Nejedna z nich se zamyslela nad tím, jestli má nebo nemá své dítě nechat naočkovat. I Kamila to se svým partnerem řešila.

Kamila vlastně příliš nad očkováním nepřemýšlela. Brala to automaticky. Janinka se narodila a až na mírnou novorozeneckou žloutenku vše probíhalo úplně bez problémů. Janinka krásně přibývala, s kojením Kamila problémy neměla a malá i dobře spala.

Kamila se často scházela se svými stejně starými kamarádkami, které už také měly malé děti. Často spolu řešily všechno možné i nemožné. „Jednou za čas se všechny potkáme a jdeme na procházku s kočárky,“ popsala mateřská setkání Kamila.
Jednou však narazily na téma povinné očkování. Jedna z kamarádek Kamilu překvapila otázkou, jestli opravdu nechají Janičku naočkovat. Tvrdila, že vakcíny mají hodně nežádoucích účinků a jsou pro děti zbytečné. Do té doby Kamila očkování brala jako samozřejmost. „Nakonec já jsem také byla očkovaná, partner taky…“, říkala.

Kamila se ponořila do samostudia. „Na internetu jsem našla informaci, že očkování může dětem způsobit alergie, dokonce autismus a další věci,“ podivovala se Kamila. Docela ji to vyděsilo, hledala další informace, ale byly značně rozdílné.
Kamilu trochu uklidnily články odborných lékařů, ve kterých se psalo, že očkování je nejmodernější nástroj prevence a jeho úspěchy nelze popírat. Pomohlo třeba vyhubit plané neštovice, v České republice byla také jako v první zemi na světě vymýcena dětská obrna. Očkování děti chrání před infekčními nemocemi, zmenší se pravděpodobnost, že některé nemoci přejdou do chronického stavu, atd.

Kamila několik dní po večerech seděla u počítače a studovala problematiku očkování. „Zaregistrovala jsem se také na jeden portál, kam chodí maminky a mimo jiné se baví i o očkování,“ přiznala se Kamila. „Co rodič, to jiný názor a jiná zkušenost. Některé přispívatelky očkování odmítaly velmi radikálně a přiznám se, že jejich názory mě vylekaly,“ popsala své zkušenosti s diskusními fóry.

Kamila se proto při nejbližší lékařské prohlídce na vše zeptala lékařky. „Ta mi vysvětlila, že se očkování bát nemusím, že pohlídá, aby Janička byla v době očkování zdravá. Řekla mi také, že na očkování většina dětí reaguje jen zvýšenou teplotou a občas jsou trochu neklidné,“ popsala rozhovor s lékařkou.

Lékařka Kamilu celkem uklidnila, ale přesto, když doktorka píchala Janičce první dávku hexavakcíny, měla trochu stažený žaludek a celý den dcerku bedlivě pozorovala...

(Celý článek, jak dopadlo očkování malé Janičky, si můžete přečíst v novém čísle časopisu Maminka 4/2014. Vychází již v pátek 21. 3. )

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Váš nadhled a schopnost dobře poradit dnes najdou uplatnění. Ať už vás o radu požádá mladší kolega nebo váš nadřízený, snažte se mu…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci