Oslavte mezinárodní týden kojení

První srpnový týden vyhlásil UNICEF jako Světový týden kojení.

Letos se koná už 23 ročník. Tento rok je hlavním tématem „kojení v zaměstnání". 

Vedle nesporných pozitivních dopadů na zdraví novorozenců a matek přináší podle nejnovějších studií podpora kojení také mnohé výhody pro zaměstnavatele kojících žen: 

  • děti, které jsou kojeny, méně stonají, takže jejich matky mají v zaměstnání méně absencí;
  • ženy, jimž zaměstnavatel vytvoří vhodné podmínky ke kojení, se po porodu vrací do práce dříve a méně často trpí poporodními depresemi;
  • kojení také výrazně snižuje pravděpodobnost, že žena během 6 měsíců po porodu znovu otěhotní.

Lék na hladomor? Kojení!

Každý rok se ve světě narodí asi 129 milionů dětí. Ale bohužel jich také několik milionů zemře, protože nemají dostatečnou výživu. Přitom kojení je nejefektivnější způsob, jak úmrtnost dětí snížit. „Z odborných studií vyplývá, že výlučné kojení do šesti měsíců věku by v rozvojových zemích umožnilo odvrátit úmrtí 13 % dětí ve věku do pěti let. Přesto je zde výlučně kojeno pouhých 39 % dětské populace. Je prokázáno, že děti, které jsou výlučně kojené, mají 14krát větší šanci přežít prvních šest měsíců svého života než děti, které kojené nejsou. Zahájení kojení v prvním dnu po narození může snížit riziko úmrtí novorozence až o 45 %, píše na svých stránkách UNICEF. 

V prvních letech této akce se osvěta soustředila na techniky kojení. Nyní se odborníci spíše zajímají o složení mateřského mléka a význam kojení pro vývoj imunitních reakcí novorozence i na zdraví v dospělosti. „Pozitivní účinek tzv. probiotických bakterií, které mateřské mléko obsahuje a které se s mlékem dostávají do organismu dítěte, je již nezpochybnitelný. Pokud je dítě kojeno, je trávicí trakt osídlen zcela jinou skupinou střevních bakterií než u dítěte nekojeného. Tyto odlišnosti vysvětlují rozdíly ve vývoji dítěte dokonce daleko za hranicí kojeneckého věku a dětství. Probiotické bakterie mají, mimo jiné, úlohu v prevenci rozvoje alergických onemocnění dětí," vysvětluje na svých stránkách UNICEF. 

A co váš zaměstnavatel? Jak se staví on ke kojení dítěte na pracovišti? 

 

 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Kolegové v zaměstnání jsou zneklidněni vaší nenadálou rázností při prosazování vlastních názorů. Mnozí s vámi nesouhlasí, ale málokdo…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci