reklama

Ovulace bez legrace: Aneb když to bolí…

Slabé krvácení uprostřed cyklu, křečovité bolesti břicha, nevolnost, nafouklé břicho i další „libůstky“ nemusí předznamenávat jen menstruaci, ale také ovulaci. A některé dámy si tyto dny skutečně protrpí.

Mnohé dámy mají v tzv. plodných dnech energie na rozdávání, srší dobrou náladou, optimismem, šarmem i zvýšeným sexuálním apetitem. Další dámy jejich tělo na ovulaci neupozorní ničím výrazným. A poslední skupině žen připomenou ovulaci nepříjemné symptomy, které připomínají pocity těsně před menstruací a v jejích prvních dnech. Samozřejmě je tu i početná skupina uživatelek hormonální antikoncepce, které neovulují, a tak se jich případné nelibé (ale i libé) pocity provázející ovulaci netýkají.

Ovulace a plodné dny

Termín „ovulace“ označuje onen zázračný okamžik, kdy dojde k uvolnění vajíčka z vaječníku a žena může otěhotnět. Pravděpodobně plodný však není jen jeden okamžik cyklu nebo jeden ovulační den, ale uvádí se, že potencionálně plodné jsou zhruba 3 dny před ovulací a den po ní. To je úzce spojeno s životaschopností spermií a specifickým prostředím, které vzniká v průběhu plodných dní v pochvě. Sliznice děložního čípku totiž v období kolem ovulace, během ní a těsně po ní produkuje specifický hlen, v němž mohou spermie přežít až 5 dní! I tento hlen; jeho zvýšené množství a konzistence, je jednou ze známek blížícího se vycestování vajíčka.

Přečtěte si: Ovulační test: Víte podle čeho vybírat a jaký je pro vás vhodný?

Když to bolí

Angličanky jím říkají „middle pain“, dámy v Německu zase „Mittelschmerz“ – tedy střední či prostřední bolesti, které přecházejí, jak sám název naznačuje, v prostředku cyklu. V některých případech se tyto pocity dostavují náhle (a stejně rychle i odezní), jindy trvají několik hodin až dní. Existují dokonce velmi senzitivní ženy, které dle lokalizace bolestí dokážou určit, který vaječník v daný cyklus vyslal svého „vyslance“. To, že ovulační bolesti umí být v někdy značně nepříjemné, dokazuje i jejich občasná záměna s náhlou akutní příhodou břišní (např. se zánětem slepého střeva). Nicméně důkladná vyšetření obvykle vyvrátí podezření a vylučovací a pozorovací metodou je odhalena pravá příčina – životodárná ovulace.

Mnohé ženy však netrápí jen bolesti, ale třeba i slabému krvácení, nevolnosti, neurčité tlaky v podbřišku a velmi citlivá až bolestivá prsa apod. Ne všechny dámy, zvláště pak velmi mladé slečny, vědí, že vprostřed cyklu se může na intimních partiích, a dokonce i spodním prádle, objevit větší množství cervikálního hlenu. Ten nezkušené a neinformované dámy chybně zamění za příznaky zánětu.

Úlevu přináší bylinky

Ovulační bolest nelze vyléčit, neboť ovulace není nemoc. Obtíže lze však samozřejmě mírnit. Zatímco některé dámy nedají dopustit na pupálkový olej a čaj z kontryhelu (oboje je nutné užívat dlouhodobě), jiným ulevují aromaterapeutické masáže. Jednoduchý masážní olej, který využijete i při bolestivé menstruaci připravíte tak, že do 30 ml nosného oleje (slunečnicový, olivový apod.) přidáte 5 kapek éterického oleje z levandule, 10 kapek máty peprné, 10 muškátového oříšku a 5 kapek cypřiše. Směs vydrží dlouho. Další možností jsou speciální bylinné tinktury (klasické i gemmoterapeutické), které vám buď doporučí, nebo namíchá přímo na míru zkušený bylinář.

Moderní medicína zase přispěje „do krámu“ rychlým řešením v podobě volně prodejných analgetik. A gynekolog vám možná nabídne, zda nechcete problém vyřešit užíváním hormonální antikoncepce.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

reklama
Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Dávejte si pozor na to, co konzumujete, i ze sebelepšího požitku se může vytvořit nebezpečná závislost. Ve vaší blízkosti je osoba,…
Maminka na Facebooku


reklama

Výpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci


reklama