Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu

Rýma, kašel, teplota. To jsou věrní společníci vašeho dítěte od podzimu do jara. A nejlepší postup k podpoře obranyschopnosti dítěte? Možná budete překvapená...

Podzim je v plném proudu a vy běžíte do lékárny zjistit, co na imunitu právě frčí. Loni jste zkusili preparáty z hlívy, letos někdo do nebes vynášel kolostrum, jistíte to raději vitaminy ve formě bonbonků. Než se rozhodnete pro to vaše letošní NEJ, zkuste obyčejné věci. Když se totiž vaše tříleté dítě umí správně vysmrkat, vydá to za všechny preparáty.

Nemocné dítě? Imunita se učí

„První rok ve školce bylo peklo,“ vzpomíná Lenka. „Starší syn nosil domů každý druhý týden kašel a rýmu, obvykle měl pár dní teploty a stačil nakazit miminko, které to odneslo opakovaným zánětem průdušek. Dostala jsem se do fáze, kdy jsme kohokoli kašlajícího obcházeli obloukem a návštěvy kontrolovali u dveří, jestli nejsou nemocné. Kolečko nemocí trvalo asi tři měsíce, už jsem hledala odborníky na imunitu. A pak jako když utne, dnes mají kluci občas rýmu nebo běžnou virózu.“

Péče o dítě a jeho výchova | Dítě je na světě

Na horečku s chladnou hlavou


I když jako matka dobře víte, že trávit doma čas s nemocnými dětmi znamená velkou zkoušku nervů a trpělivosti, zkuste se na to podívat jinak: imunita sbírá zkušenosti. „Běžná nemocnost není nic nebezpečného nebo špatného,“ říká dětský alergolog a imunolog Jaromír Paukert.

„Děti procházejí fází, kdy se s řadou patogenů setkávají poprvé a tento kontakt je komplikovanější a nastartování imunitní odpovědi trochu déle trvá. Tělo si ale vše pamatuje a další infekce ve starším věku už proběhne v podstatně kratší době a méně komplikovaně, nemocnost později klesá.“

Kolik nemocí je „norma“?

Utěšovat se tím, že si všemi těmi nudlemi a chrchláním musí malé tělíčko projít, vám ale pochopitelně vydrží jen chvíli. Cestou do lékárny pro další sirup na odkašlání a kapky do nosu už řešíte, jestli není něco v nepořádku, když je vaše zlatíčko od září víc doma než ve školce a rezignovaně vybíráte v hračkárně pexeso, které ještě doma nemáte.

Kolik infekcí je „normálních“ a vystačíte si spíš s trpělivostí než vytáčením čísla na imunologii? „Ve věku kolem tří let a především s nástupem do kolektivu je za normu považováno i osm nekomplikovaných infekcí horních dýchacích cest ročně,“ vysvětluje Jaromír Paukert.

„Měly by za pár dní ustoupit u podpůrné symptomatické léčby, tedy odsáváním rýmy nebo smrkáním, podáním kapek proti kašli, lékem na teplotu.“ Typická kombinace rýma–kašel–teplota by vás tedy ani opakovaně neměla vyvést z míry. A když už jsou při prokázané bakteriální infekci potřeba antibiotika a spolehlivě zaberou během klasické kůry na pět až sedm dní, stále se s vaším dítětem žádné drama neodehrává. „Zbystřit je však třeba u infekcí dolních cest dýchacích, zápalů plic nebo recidivujících zánětů středouší,“ dodává odborník.

Zaměřte se na to, co moc nestojí

V době vyšší nemocnosti svých dětí jsem se jako netrpělivá matka, která na každý neduh hledá lék, stala odborníkem na všechny možné „zázračné“ preparáty. Zodpovědně jsem hledala nejvyšší obsah aloe v různých přípravcích, podávala vitaminy, sirupy s obsahem všemožných pomocných látek slibující okamžité účinky.

Péče o dítě a jeho výchova | Dítě je na světě

Jak se vyhnout dětským virózám


Naše „kolečko“ i tak trvalo s krátkými přestávkami půl roku a vrcholilo stažením staršího syna ze školky, po němž stejně následovala vánoční angína jako hrom, kterou nakazil i tatínka. Než začnete řešit, čím můžete svému dítěti pomoct, aby pořád neleželo v posteli s horečkou, zaměřte se na „obyčejné věci“, které občas opomíjíme.

Článek pokračuje na další straně...

Pokračování článku: Tipy, jak se vyhnout nemocem

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci