Pátá nemoc – jak ji poznat a jak se léčí?

Může připomínat běžnou virózu doprovázenou zvýšenou únavou a bolestí kloubů, ale také může pěkně vylekat, to když se demonstruje červenofialovými skvrnami na kůži. Řeč je o páté dětské nemoci.

Pátá dětská nemoc patří mezi dětská infekční onemocnění a postihuje zejména předškoláky a nejmladší školáky, její projevy jsou různé a různě dramatické. „Původcem nemoci je Parvovirus B19, a v dětských kolektivech se nemoc přenáší kapénkovou infekcí. Inkubační doba je jeden až dva týdny a koncem této doby je dítě nejvíce infekční,“ vysvětluje MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.

Parvovirus vstupuje do organismu dýchacími cestami, odtud prochází do krve, šíří se i do kostní dřeně, kloubů a kůže. „V kostní dřeni způsobuje krátkodobé snížení krvetvorby, u zdravých dětí ale tento útlum neznamená žádné vážné zdravotní potíže,“ říká lékařka.

Nejčastější projevy onemocnění

  • Vyrážka, nejprve kolem nosu s přesahem na tváře, její ohraničení má tvar rozevřených motýlích křídel

  • Vznik červených, tmavě červených až červenofialových skvrn na kůži, nejvýraznější jsou na zevní straně končetin a zadečku, na břiše a zádech je vyrážky méně a je méně výrazná. Vyrážka přetrvává sedm až deset dní, pak bledne a ustupuje.

  • Zvýšená teplota

  • Zvětšené uzliny

  • Bolest kloubů

  • Únava

Jak se nemoc léčí

„Vzhledem k tomu, že jde o virovou infekci, tak léčba spočívá v mírnění příznaků nemoci a klidu na lůžku. To znamená, že se dítěti podávají léky proti teplotě a bolesti s obsahem látky paracetamol či ibuprofenu v odpovídající dávce. Aby nedošlo k dalšímu šíření, je vhodné nemocné dítě izolovat,“ vysvětluje lékařka a dodává: „Pátá dětská nemoc patří mezi onemocnění, která zanechávají dlouhodobou imunitu, tedy je proděláme jen jednou za život.“

Pozor u těhotných!

Parvovirus B 19 má schopnost procházet krevní cestou přes placentu k plodu. Tento typ přenosu je velmi nebezpečný a může způsobit vážné poškození až úmrtí plodu v děloze. Nezpůsobuje ale vrozené vývojové vady. Anémii, která u plodu může vzniknout, je možno korigovat nitroděložní transfúzí krve.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Přihlásit se


AKTUÁLNÍ HOROSKOP

Ve vašem vztahu to možná není nejsnazší a dokonce máte někdy pocit, že to jde prostě od desíti k pěti. Pokud se mezi vás a partnera…
Maminka na FacebookuVýpočet data porodu


Spočítejte si ovulaci